Slovak Emission Trading
DTE
SPP - Distribúcia

V Anglicku vyrastie najväčšia offshore veterná farma sveta

Britská vláda definitívne odsúhlasila výstavbu veternej farmy na mori, ktorá by sa mala stať najvýkonnejším zariadením svojho druhu na svete. Projekt Hornsea Project Two je plánovaný v oblasti približne 100km od pobrežia severovýchodného Anglicka.

V Anglicku vyrastie najväčšia offshore veterná farma sveta

Foto: Dreamstime

Veternú farmu pri naglickom pobreží by malo tvoriť celkovo 300 turbín s inštaovaným výkonom až 1,6 gigawattov. Výstavba komplexu podľa vládnych odhadov vytvorí takmer 2000 pracovných miest a pri prevádzke farmy by malo nájsť zamestnanie dlhodobo až 580 ľudí.

Hornsea Project Two bude podľa pláno hotový do roku 2020 a mal by produkovať objem energie potrebná pre zásobovanie 1,6 milióna britských domácností. "Projekt takéhoto rozsahu nám pomôže v našom úsilí znižovať cenu elektrickej energie z offshore veterných elektrární a demonštruje naše odhodlanie investovať v Spojenom kráľovstve," Brent Cheshire z dánskej spoločnosti DONG Energy, ktorá park bude stavať.

Spojené kráľovstvo patrí k dominantným hráčom v oblasti offshore veterných elektrární, pričom celkový inštalovaný výkon Británie už prevyšuje päť gigawattov. Do piatich rokov by sa mal tento výkon i vďaka novému megaprojektu zdvojnásobiť. Viac k tajte téme priniesol The Guardian.

Správa o výstavbe najväčšej offshore veternej farmy sveta práve v Británii prichádza krátko po tom, čo vláda Theresy Mayovej rozhodla o oddialení výstavby prvej jadrovej elektrárne za ostatných 20 rokov. Vládny kabinet totiž prekvapivo oznámil, že začne nové preskúmavanie kontroverzného projektu dvoch nových jadrových reaktorov v Hinkley Point, ktoré má postaviť francúzska firma EDF. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Verejné obstarávania majú po novom zohľadňovať aj dopady na klímu

Verejné obstarávania majú po novom zohľadňovať aj dopady na klímu

Ministerstvo pripravuje metodiku pre zelené verejné obstarávania. Pravidlá však budú povinné len pre niektorých obstarávateľov.

Monitoring energetiky | 12. - 20. 2. 2020

Monitoring energetiky | 12. - 20. 2. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Shell bude odoberať elektrinu z najväčšieho batériového zásobníka v Európe

Shell bude odoberať elektrinu z najväčšieho batériového zásobníka v Európe

100 MW projekt Minety vo Veľkej Británii sa stane najväčším na kontinente. Dcéra ropnej spoločnosti si zazmluvnila sedemročnú dodávku pre svoju virtuálnu elektráreň.