ÚRSO prijal vyhlášku, ktorá zavádza do praxe predĺženie podpory pre obnoviteľné zdroje | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

ÚRSO prijal vyhlášku, ktorá zavádza do praxe predĺženie podpory pre obnoviteľné zdroje

Predĺženie podpory za jej súčasného zníženia na ročnej báze má v roku 2022 priniesť úsporu do 60 miliónov eur. Regulátor chce tieto zdroje využiť na dva účely.

Andrej Juris

Predseda ÚRSO Andrej Juris / Foto: Energie-portal.sk

Predĺženie podpory pre podporovaných výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktoré zástupcovia rezortu hospodárstva a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ohlásili už na jeseň 2020, je spečatená.

Regulačný úrad dnes, 25. augusta, prijal novelu vyhlášky č. 18/2017 Z. z., ktorá zavádza tento inštitút do praxe. Samotnému materiálu sme sa na Energie-portal.sk podrobne venovali už v júli.

Cenové konania sa môžu začať

Pre väčšinu podporovaných výrobcov bude vstup do novej schémy dobrovoľní, niektorí výrobcovia však podľa nastavených pravidiel budú musieť pristúpiť na predĺženie podpory povinne.

Vďaka prolongácii podpory OZE za jej súčasného zníženia na ročnej báze má ísť podľa predpokladov ÚRSO v roku 2022 približne o 60 miliónov eur. Skutočný objem úspor však bude známy až po tom, ako ÚRSO vykoná všetky cenové konania na konci tohto roka.

ÚRSO novelou vyhlášky špecifikuje proces výkonu prolongácie v praxi. Výrobcom elektriny v systéme podpory určuje všetky dôležité parametre umožňujúce proces cenových konaní v súvislosti s prolongáciou. Tie sa už môžu začať, nakoľko novela nadobudla účinnosť k 25. augustu 2021.

„Novela vyhlášky so zakomponovaným inštitútom prolongácie presne špecifikuje všetky parametre pre zníženie ceny pre výrobcov elektriny v systéme podpory na základe výpočtového nástroja, pričom sa výrobcom zároveň predlžuje ich 15-ročná podpora o ďalších päť rokov, teda na 20 rokov,“ priblížil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Pre výrobcov vypracovali pokyny

Výsledkom prolongácie má byť podľa zámeru ÚRSO a rezortu hospodárstva pozitívny dopad na výšku tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá významne vstupuje do koncovej ceny elektriny pre všetkých odberateľov.

„Na budúci rok tak zaplatia slovenskí odberatelia za elektrinu menej - úspora bude približne do 60 miliónov eur,“ povedal A. Juris.

„Zavedený inštitút prolongácie by tak mal napomôcť pri splácaní stámiliónových dlhov štátu v oblasti podpory zelenej elektriny z minulosti a zároveň môže sčasti pomôcť aj pri reakcii na aktuálny dramatický nárast cien elektriny na svetových burzách,“ podotkol šéf ÚRSO.

V súvislosti s tohtoročným cenovým vývojom na burze ÚRSO v júli avizoval výrazné zvyšovanie koncových cien elektriny na rok 2022. Do akej miery umožní očakávaná úspora v systéme podpory OZE tento nárast „stlmiť,“ však zatiaľ nie je jasné.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Nová vyhláška prináša päť veľkých zmien

ÚRSO mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom. Nová vyhláška prináša päť veľkých zmien

Regulátor už zároveň avizuje aj ďalšie úpravy.

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Dve tretiny domácností je ochotných znížiť teplotu vykurovania aspoň o 1°C, no zatiaľ tak nerobia.

Budúcnosť fotovoltiky: farebné solárne panely oživia fasády budov

Budúcnosť fotovoltiky: farebné solárne panely oživia fasády budov

V kontexte plánovania udržateľných miest rastie dopyt po iných ako čiernych fotovoltických článkoch, ktoré by sa z estetického hľadiska lepšie hodili do verejného priestoru.