INNOGY
INNOGY
INNOGY

ÚRSO porušil zákony pri svojich rozhodnutiach v minulosti, tvrdí NKÚ

Kontrolóri vyčítajú Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pochybné znalecké posudky, či problematické stanovenie cien elektriny.

ÚRSO porušil zákony pri svojich rozhodnutiach v minulosti, tvrdí NKÚ

Foto: Energie-portal.sk

Kontrola činnosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, teda štátneho orgánu určujúceho ceny v energetike, odhalila viacero porušení zákona počas predchádzajúceho vedenia. Najvyšší kontrolný úrad zistil, že viaceré kľúčové konania a rozhodovania ÚRSO neboli v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách, zákonom o verejnom obstarávaní a zákonom o finančnej kontrole.

„Porušenia rozpočtových pravidiel, finančnej kontroly či pri nakladaní s majetkom a pri verejnom obstarávaní považujú kontrolóri v prípade Úradu pre reguláciu sieťových odvetví za tak závažné, že predseda NKÚ odstúpil celú vec polícii,“ uvádza hovorca NKÚ Marek Papajčik.

Pochybné znalecké posudky

Podľa NKÚ nemal ÚRSO v čase kontroly vypracovaný interný predpis, ktorý by proces cenového konania podrobnejšie upravoval. “Pre účely objektivizácie majetku pre nové regulačné obdobie od roku 2017 úrad využil znalecké skúmanie, ktoré vykonali štyri externé znalecké organizácie, 17 externých konzultantov a do procesu boli zapojení aj zamestnanci úradu. Kontrola zistila, že niektoré výstupy znaleckých organizácií a právne poradenstvo neboli pre tento proces nevyhnutné, viaceré výdavky za znalecké posudky a analýzy sú nepreukázateľné,“ uvádza stanovisko NKÚ.

Niektoré znalecké posudky boli podľa NKÚ odovzdané úradu až po zmluvne dohodnutom termíne. „To znamená že sa nemohli premietnuť do všeobecnej hodnoty majetku, a teda do procesu cenotvorby, ktorá sa týmto spôsobom javí problematická a neobjektívna,“ tvrdí hovorca NKÚ Papajčik. ÚRSO podľa NKÚ nepostupoval pri výbere subjektov znaleckej činnosti podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Problematické stanovenie ceny elektriny

Najvyšší kontrolný úrad ďalej vyčíta regulátorovi problémy a nedostatky v cenotvorbe, ktorej výsledkom je zvýšenie cien elektrickej energie vyvolávajúce negatívne reakcie. „Na stanovenie nových cien sa použilo prepočítanie všeobecnej hodnoty majetku používaného na výkon regulovanej činnosti v sieťových odvetviach z roku 2010, ktorej hodnota sa využívala pre stanovenie cien elektriny do roku 2016, avšak v roku 2016 už nebola aktuálna, čo bolo v rozpore s princípmi regulačnej politiky i spôsobom tvorby cien,“ konštatuje NKÚ.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Doterajšie obdobie bolo obdobím analýz, teraz sa treba presunúť do realizačnej fázy. Nechceme, aby nové technológie vytlačili obnovu, tvrdí O. Tupý z ČEZ Distribuce.

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Zelená domácnostiam II tento týždeň pokračovala kolom zameraným na slnečné kolektory. Domácnosti z mimobratislavských regiónov si rozdelili 800 tisíc eur.

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Pri spúšťaní tretieho bloku Mochoviec do prevádzky Slovenské elektrárne predpokladajú obštrukcie.