Spolupráca Slovenska a Kuby má v oblasti energetiky veľký potenciál, tvrdí po návrate z ostrovnej krajiny predseda ÚRSO. Jozef Holjenčík na Kube prezentoval skúsenosti slovenského regulátora a kubánskej strane ponúkol našich odborníkov.
Predseda ÚRSO počas štvordňovej pracovnej cesty rokoval s predstaviteľmi kubánskeho Ministerstva energetiky a baníctva, kubánskeho ENERGOIMPORTU, organizácii INEL, UNE, dispečingu riadenia sústavy.
Hlavnými témami pracovnej cesty predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na Kube bola podľa stanoviska ÚRSO prezentácia slovenských skúseností, ktoré sa dajú využiť pre rozvoj energetiky na Kube a možnosti spolupráce v oblasti regulácie medzi Slovenskom a Kubou. Spolupráca s Kubou má podľa Jozefa Holjenčíka veľký potenciál.
Holjenčík: ÚRSO má vo svete dobré meno
„Črtá sa reálna spolupráca v oblasti energetiky medzi Slovenskom a Kubou. Je zaväzujúce, že kubánska strana si hneď na úvod vyslovene vyžiadala spoluprácu s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a to na základe výborných referencií, ktoré naši odborníci už vo svete majú,“ povedal Holjenčík.
V minulosti však ÚRSO čelil kritike napríklad od Európskej komisie. Tá Slovensku vyčítala prílišnú reguláciu a jej netransparentnosť.
Havana podľa stanoviska, ktoré vydal ÚRSO, prajvila záujem o skúsenosti slovenského regulátora najmä v oblasti fungovania princípov regulácie, ktoré môžu byť aplikované na Kube. „Na rokovaniach dominovali témy ako predstavenie koncepcie rozvoja výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov na Kube do roku 2030, či analytické povinnosti v oblasti prípravy a posudzovania jednotlivých projektov v oblasti energetiky,“ uviedol úrad.
ÚRSO ponúka slovenských odborníkov
Po tom, čo predsedovi slovenského regulačného úradu predstavitelia kubánskeho dispečingu podrobnejšie predstavili systém energetickej sústavy, Jozef Holjenčík bol aj kritický. „Otvorene som v rámci diskusie upozornil na niektoré slabé miesta energetickej koncepcie Kuby a zároveň ponúkol našu pomoc,“ povedal Jozef Holjenčík.
„Úrad vie poskytnúť kubánskej strane svojich najlepších odborníkov. Tí sa budú snažiť, tak ako to bolo pri všetkých našich doterajších medzinárodných činnostiach, aby ciele, ktoré si stanovíme boli naplnené a fungovali nielen na papieri, ale aj v realite,“ doplnil Holjenčík.
ÚRSO plánaje slovensko-kubánsku konferenciu
Slovenský regulátor nebude v prípade Kuby rozdávať rady po prvýkrát. Počas uplynulého roka ÚRSO podobným spôsobom poskytoval poradenstvo napríklad regulátorom na Ukrajine, v Srbsku či v Moldavsku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.