Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Únik obrovského množstva nafty z tepelnej elektrárne v Rusku spôsobil ekologickú katastrofu

Do prírody pri sibírskom meste Norilsk uniklo 21-tisíc ton nafty. Dôvodom má byť poškodenie nádrže v dôsledku roztápajúceho sa permafrostu.

Únik obrovského množstva nafty z tepelnej elektrárne v Rusku spôsobil ekologickú katastrofu

Foto: depositphotos

Obrovský únik nafty v tepelnej elektrárni v ruskej Sibíri spôsobil ekologickú katastrofu. Nádrž s palivom v meste Norilsk za polárnym kruhom sa narušila a do okolitého prostredia uniklo 21-tisíc ton nafty. Tri štvrtiny z toho skončili v rieke Ambarnaja, ktorá zmenila farbu na červenú.

Ropná škvrna kontaminovala územie s výmerou viac než 14-tisíc štvorcových metrov. Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil v meste Norilsk núdzový stav. Podľa nemeckého servera Deutsche Welle k úniku paliva zo zásobníka tepelnej elektrárne došlo už koncom mája. Reakcia úradov však prišla až o niekoľko dní neskôr.

„Prečo sa o tom úrady dozvedeli až dva dni po udalosti? Budeme sa dozvedať o núdzových situáciach zo sociálnych sietí?“ pýta sa V. Putin vedenia spoločnosti.

„Ide o obrovské množstvo. Bolo pre nich ťažké takéto niečo utajiť,“ cituje agentúra AFP experta environmentálnej organizácie WWF.

Prevádzkujúca spoločnosť Norilsk Nickel tvrdí, že dôvodom kolapsu nádrže bola roztápajúca sa pôda - permafrost. Tento prírodný jav spôsobuje aj narušovanie cestných komunikácií, či budov v oblasti za polárnym kruhom.

Spoločnosť patrí medzi najväčších producentov niklu a paládia na svete. Priemyselné mesto Norilsk so 175-tisíc obyvateľmi sa považuje za jedno z najviac znečistených v celom Rusku.

Majiteľom spoločnosti Nornickel, ktorá vlastní prevádzkovateľa elektrárne Norilsk Nickel, je jeden z najbohatších ľudí v Rusku Vladimír Potanin. Ten sa už zaviazal uhradiť náklady na odstránenie znečistenia. Podľa prvých odhadov budú predstavovať zhruba 130 miliónov dolárov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.