Spaľovanie tuhého druhotného paliva vo Vojanoch môže pomôcť znížiť objem odpadu, ktorý končí na skládkach.
Elektráreň Vojany sa vzhľadom na vývoj cien komodít, rastúce ceny povoleniek CO2 či zavedenie nových tarifných poplatkov, napríklad G-komponentu, stala dlhodobo stratovou. Za posledný rok elektráreň dokonca väčšinu času stála a nevyrábala žiadnu elektrinu. Z pôvodných 12 blokov pritom v súčasnosti fungujú už iba dva a aktuálne nie je v prevádzke ani jeden. Pre dlhodobé straty elektrárni hrozí zatváranie.
Zmeniť to môže prechod elektrárne na nové alternatívne palivo. Slovenské elektrárne (SE), ktoré zdroj vo Vojanoch prevádzkujú, chcú elektráreň udržať v chode vďaka tomu, že čoraz drahšie spaľovanie uhlia nahradí tuhé druhotné palivo (TDP). Spoločnosť našla riešenie v spolupráci s Podnikovohospodárskou fakultou Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach.
Emisie z TDP sú nižšie
„Toto palivo je výrazne lacnejšie ako uhlie, v parametri výhrevnosti je podobné uhliu a jeho spaľovaním vzniká takmer o polovicu nižšie množstvo emisií skleníkových plynov,“ uvádza spoločnosť. Nižšie emisie by pritom nepredstavovali len environmentálny benefit, elektráreň by totiž zároveň ušetrila aj na nákupe emisných povoleniek. TDP preto podľa SE predstavuje pre Vojany „jedinú reálnu alternatívu.“

Elektráreň Vojany | Foto: Energie-portal.sk
TDP sa skladá zo surovín, ktoré už boli použité v nejakom výrobku. Aby z nich nevznikol odpadu, tieto materiály sú zhodnocované a vyrába sa z nich certifikované palivo na báze biomasy a vybraných separovaných materiálov, akými sú plast, kartón, fólie, rôzne obalové materiály, papier či odpadové drevná štiepka.
„Podľa výsledkov doterajších emisných meraní nové palivo dokáže až o polovicu znížiť emisie skleníkového plynu CO2. Rovnako sa podarilo s rezervou splniť aj platné emisné hodnoty základných znečisťujúcich látok, dokonca aj nové sprísnené limity, ktoré budú v EÚ záväzné od augusta 2021,“ tvrdia SE.
Spolupracovali s univerzitou
Výroba elektriny z certifikovaného TDP by podľa SE bola riešením nielen pre samotnú elektráreň, ale znamenala by prínos aj pre fungovanie tzv. obehového hospodárstva. Vzhľadom na veľké množstvo skládok odpadov, ktorých je na Slovensku viac ako 100, vysokú mieru skládkovania odpadov (55 %) a nízku mieru separovania a recyklácie (36 %) by projekt mohol Slovensku pomôcť pri napĺňaní záväzkov voči EÚ.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.