Udržateľnejšie OZE: Vedci predstavujú metódu recyklácie lopatiek veterných turbín | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Udržateľnejšie OZE: Vedci predstavujú metódu recyklácie lopatiek veterných turbín

Výskumníkom z Litvy sa podarilo rozložiť kompozitný materiál, z ktorého sa vyrábajú lopatky veterných turbín, na základné zložky, ktoré možno opätovne využiť.

Udržateľnejšie OZE: Vedci predstavujú metódu recyklácie lopatiek veterných turbín

Foto: Pexels

Odpad z veterných turbín stojí v ceste udržateľnosti

Vedci z Kaunasskej technickej univerzity a Litovského energetického inštitútu navrhli metódu recyklácie lopatiek veterných turbín. Pomocou pyrolýzy kompozitné materiály rozložili na základné zložky, fenol a polymér zosilnený skleneným vláknom, ktoré je možné opätovne použiť a tým pádom nevzniká prakticky žiaden odpad.

Lopatky veternej turbíny vyrobené z laminátových kompozitov obsahujúcich sklenené vlákna môžu slúžiť až dvadsaťpäť rokov. Potom však končia na skládkach, keďže polymér zosilnený skleneným vláknom je ťažko recyklovateľný, čo nie je pre odvetvie obnoviteľných zdrojov energie priaznivou skutočnosťou.

Odhaduje sa, že lopatky veterných turbín tvoria 10 % európskeho odpadu z kompozitných materiálov zosilnených vláknami. Vedci tvrdia, že do roku 2050 sa množstvo odpadu z lopatiek veterných turbín celosvetovo zvýši na približne dva milióny ton. Keďže mnohé krajiny zakazujú skládkovanie kompozitných materiálov, nájsť spôsob, ako umožniť recykláciu vyradených lopatiek, sa stáva prioritou pre expertov po celom svete.

„Už niekoľko rokov sa hovorí o cieli znížiť globálne emisie skleníkových plynov do roku 2050 takmer na nulu a čoraz viac krajín sa zaväzuje k dosiahnutiu nulových emisií prostredníctvom investovania do obnoviteľných zdrojov energie,“ uvádza Dr. Samy Yousef, ktorý pôsobí na litovskej Technickej univerzite v Kaunase a viedol skupinu výskumníkov, ktorí experimentovali s rozkladom polyméru zosilneného skleneným vláknom na jeho základné stavebné jednotky.

„Hlavným problémom veternej energie je recyklácia lopatiek veterných turbín, ktoré sú rozmerné, veľmi pevné a obsahujú plast. Kým nenájdeme spôsob, ako ich recyklovať, nemôžeme tvrdiť, že veterná energia je plne udržateľná a šetrná k životnému prostrediu,“ dodáva vedec.

Kompozity so skleneným vláknom sú populárne

Kompozitné materiály z polyméru zosilneného skleneným vláknom sú pevné, jednoducho sa tvarujú a ich výrobné náklady sú nízke. Majú preto mnoho využití, napríklad v automobilovom a lodnom priemysle, pri ťažbe ropy a plynu, v stavebníctve či vo výrobe športových potrieb.

Najviac polymérov zosilnených skleneným vláknom sa spotrebuje v leteckom priemysle, v odvetví veternej energetiky a v elektronickom priemysle. Celosvetovo dopyt po tomto materiáli narastá každoročne o 6 %.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Zo zvyšovania cien energií má veľké obavy polovica obyvateľov Slovenska

Dve tretiny domácností je ochotných znížiť teplotu vykurovania aspoň o 1°C, no zatiaľ tak nerobia.

Vláda prijala nový zákon o ochrane ovzdušia a novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami

Vláda prijala nový zákon o ochrane ovzdušia a novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami

Nové predpisy sa dotknú znečisťovateľov, samospráv aj štátnych orgánov. Ministerstvo hovorí o novom zákone už od roku 2020.