Toto sú tipy ako sa brániť rastúcim cenám energií | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Toto sú tipy ako sa brániť rastúcim cenám energií

K výrazne nižšiemu vyúčtovaniu nákladov za teplo v domácnostiach môže viesť niekoľko jednoduchých zásad.

Ako sa brániť rastúcim cenám energií

Foto: Shutterstock

Rast cien uhlia, plynu a emisných kvót je v Európe rekordný a podľa prognóz môže pokračovať aj v budúcom roku. Preto sa aj mnoho slovenských domácností snaží znížiť cenu vykurovania na minimum.

K výrazne nižšiemu vyúčtovaniu nákladov za teplo pritom môže viesť niekoľko jednoduchých zásad. Napríklad v miestnostiach, ktoré príliš nevyužívame, by sme mali kúriť menej a v byte znižovať teplotu vždy, keď odchádzame.

Zbytočne byt neprekurujme

Počas chladných zimných mesiacov chceme mať doma príjemné teplo. Veľká časť domácností na Slovensku však má radiátory nastavené až na 23 stupňov Celzia a vnútorné priestory prekuruje.

„Nižšia teplota vykurovania sa pozitívne prejaví v nákladoch na energiu. Zníženie teploty už o jeden stupeň počas celej zimy znamená pokles nákladov o 5 percent. Keď budeme vykurovať domácnosť napríklad na 21 stupňov namiesto na 23, ušetríme desatinu nákladov, čo dnes môže byť pre mnoho domácností kľúčové,“ vysvetľuje Katarína Rusková, obchodná riaditeľka spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá sa venuje oblasti merania tepla, rozpočítavania nákladov a dodávke vykurovacej a chladiarenskej techniky.

Teplota radiátorov sa dá dobre regulovať termostatickou hlavicou. Dnes už existujú inteligentné elektroventily riadené centrálnou reguláciou s pripojením na internet. Teplotu v miestnosti môžeme pohodlne riadiť cez mobilnú aplikáciu a taktiež nastavovať rôzne časové programy. Cez deň, keď trávime čas v práci, tak kúrenie môžeme znížiť až o 4 stupne Celzia. Nastavený program zaručí, že sa vrátime do príjemne vykúreného bytu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. ba59@pobox.sk02.01.2022 (20:08)
    Vlastníci bytov sú dlhodobo zavádzaní – indikátory na radiátoroch nie sú merače tepla!! Aj v tomto článku sa hneď za termínom merač tepla hovorí o indikátoroch - pri výpočte nákladov na vykurovanie sa vychádza (citujem) „z údajov na meračoch tepla. Tie najstaršie a najčastejšie používané – odparovacie indikátory – sú však najmenej presné...“ Je nezmysel používať termín „pomerový rozdeľovač tepla“, ktorý sa uvádza v aktuálnom znení Zákona o tepelnej energetike, v Zákone o energetickej efektívnosti a v súvisiacich vyhláškach. Predtým sa v pôvodných zákonoch hovorilo o „pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov“ (PRVN)! Údaje znázorňujúce sa na PRVN nemajú súvis s teplotou vody na vstupe a výstupe z radiátora a s množstvom pretečenej vody, ktoré sú nevyhnutným predpokladom pre výpočet fyzikálnej veličiny „teplo“. Neviem prečo sa termín jasne definovaný napr. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019H1660&from=EN alebo v Smernici EÚ 2018/2002 ako „individual heat cost allocator“ (po doslovnom preklade „individuálny rozdeľovačov nákladov na teplo“) pozmenil na „pomerový rozdeľovač tepla“! Ktorá štátna alebo vedecká inštitúcia to schválila? V Českej republike sa používa termín „rozdělovač topných nákladů“...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2022

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2022

Jubilejný 30. ročník s podtextom „Čistá energia pre modrý vzduch a zelenú prírodu" sa uskutoční v polovici februára v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Geotermálne teplo možno získať nielen z horúcej vody, ale aj horniny

Geotermálne teplo možno získať nielen z horúcej vody, ale aj horniny

Pokročilé geotermálne systémy využívajú praskliny suchých horúcich hornín pod zemou.

SPP zabezpečí dodávku plynu aj zákazníkom, ktorí nestihli počas režimu DPI podpísať zmluvu

SPP zabezpečí dodávku plynu aj zákazníkom, ktorí nestihli počas režimu DPI podpísať zmluvu

SPP ako dodávateľ poslednej inštancie (DPI) zabezpečil dodávky plynu pre viac než 100 000 odberateľov.