Pri dekarbonizácii to bez zemného plynu nepôjde, hovorí prezident SPNZ.
Zemný plyn a technológie ako CCS a CCU, teda technológie zamerané na zachytávanie a následne využívanie či uskladňovanie uhlíka, by mali byť súčasťou delegovaného aktu – taxonómie udržateľných financií.
Na webinári Zelená taxonómia a plynárenstvo, ktorý organizoval Euractiv v spolupráci so Slovenským plynárenským a naftovým zväzom (SPNZ), to povedal prezident SPNZ Tomáš Malatinský.
„Pri dekarbonizácii to bez zemného plynu nepôjde. Dekarbonizované plyny ako vodík a biometán budeme potrebovať. Zemný plyn a technológie ako CCS a CCUS by mali byť súčasťou delegovaného aktu – taxonómie,“ podotkol T. Malatinský.
Slovenský plynárenský sektor pri taxonómii podľa jeho slov víta ďalší priestor na diskusiu, aby sa vytvoril udržateľný a zvládnuteľný proces.
„Plynárenský sektor sa pripravuje na vodík a považujeme za dôležité uviesť, že Slovensko má veľmi pokročilú plynárenskú infraštruktúru, ktorú je potrebné využiť pre prepravu, distribúciu a skladovanie vodíka a dekarbonizovaných plynov ako je biometán,“ zdôraznil prezident SPNZ Malatinský.
#BBD0E0
»
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.