Tlačová správa: Okradne štát výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov? | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Tlačová správa: Okradne štát výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov?

19. 12. 2014 - Tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu k likvidačnému opatreniu namierenému proti výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov.

Tlačová správa: Okradne štát výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov?

Flickr

Slovenská verejnosť si už zvykla na populistické gestá súčasnej vlády, za ktoré v konečnom dôsledku aj tak zaplatia účet občania. V súčasnosti je takýmto gestom politická objednávka držať na čo najnižšej úrovni cenu za elektrinu za cenu protiprávneho postupu a likvidácie obnoviteľných zdrojov energie.

Veľkej časti výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov totiž hrozí, že prídu o podporu vo forme zvýhodnenej a štátom garantovanej ceny s doplatkom. Dôvodom je údajné nesplnenie administratívnej povinnosti voči distribučnej spoločnosti. Tej mal podľa zákona každý výrobca energie dodať do 15. augusta plán výroby energie na nasledujúci rok.

Väčšina výrobcov si túto povinnosť de facto splnila, pretože začiatkom roka s distribučkami uzatvárala nové zmluvy a plán výroby bol ich súčasťou,“ tvrdí Pavel Šimon. „Napriek tomu distribučky zmluvu ako doklad neakceptujú. Aby bola jasná predstava, o aké sankcie ide, napríklad výrobca elektriny zo slnka, ktorý má zdroj s výkonom 1 megawatt, príde o 425-tisíc euro. Bioplynka s podobným výkonom dokonca o milión eur! Dohromady zatiaľ vieme o zdrojoch, ktoré prídu o 80 miliónov eur, čo je neuveriteľné poškodenie producentov energie.“

Pre menších výrobcov ide o horibilné sumy. V prípade väčších zdrojov je problém, že si na ne prevádzkovatelia brali úver, ktorý teraz nebudú schopní splácať.

Jedným z konkrétnych príkladov je píla na východnom Slovensku, ktorá si postavila zdroj energie s výkonom pár desiatok kilowattov, aby pokryla mesiace, keď nemajú drevo. Distribučka im teraz zoberie príjem pre jeden hárok papiera a hrozí, že tu 50 ľudí príde o prácu.

Podobne môžu skrachovať mnohé družstvá, ktoré si postavili bioplynové stanice. Problém môže mať aj taký podnik ako U. S. Steel. Väčšina výrobcov považovala štátom garantovanú cenu za príjem a rátala s ňou.

SAPI vníma tento krok ako účelovú snahu nájsť si zámienku, pod ktorou štát vezme podporu obnoviteľným zdrojom. V skutočnosti tým zlikviduje množstvo firiem a ich zamestnanci skončia na ulici, čo je pred Vianocami pochmúrna predstava.

Ak už chce štát znižovať náklady spojené s výrobou a distribúciou elektriny, potom by mal predovšetkým znížiť či obmedziť platy a zisky v distribučných spoločnostiach a v prenosovej sústave, ktoré vlastní minimálne ako väčšinový vlastník. Veď napríklad manažéri Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy patria medzi najlepšie platených verejných funkcionárov.

Namiesto toho štát siaha po spôsobe, ktorý je protiprávny a ekonomicky ničivý. „Navyše ide o nebezpečný precedens. Na jednej strane štát rozbieha projekt podpory malých obnoviteľných zdrojov a počíta s tým, že si ich za pomoci príspevku z eurofondov vybuduje 50- až 70-tisíc občanov. Akú majú mať títo ľudia istotu, že aj ich niekto v budúcnosti takýmto pokútnym spôsobom nepripraví o peniaze, keď napríklad vláda zasa bude získavať body u voličov a bude hľadať niekoho, kto jej mocenské rozmary zaplatí?“ dodáva Pavel Šimon.

SAPI pripravuje na pondelok 22. 12. 2014 protestnú akciu, ktorá na problém upozorní.

Zdroj: SAPI


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 28. - 30. 11. 2022

Monitoring energetiky | 28. - 30. 11. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Manažment SEPS modernizuje firmu aj v digitálnom svete

Manažment SEPS modernizuje firmu aj v digitálnom svete

Slovenská elektrizačná prenosová sústava uviedla do prevádzky redizajnovanú webovú stránku.

Monitoring energetiky | 22. - 27. 11. 2022

Monitoring energetiky | 22. - 27. 11. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.