INNOGY
INNOGY
INNOGY

Termoelektrické materiály čaká svetlá budúcnosť vďaka internetu vecí

Tepelnoelektrické články a zariadenia považujú niektorí za jednu z najspoľahlivejších a najsľubnejších technológií v oblasti využívania energie.

Termoelektrické materiály čaká svetlá budúcnosť vďaka internetu vecí

Foto: Fotolia

S prudko rastúcou elektrifikáciou a elektronizáciou života sa zvyšujú nároky na zdroje elektriny. Rozvíjajú sa batériové technológie, ale aj spôsoby ako získavať energiu z okolitého prostredia a meniť ju na elektrinu.

Medzi technológie získavajúce elektrinu z prostredia patrí napríklad piezoelektrika, magnetoelektrika, či termoelektrika. Termoelektrické zariadenia v pevnom stave dokážu premieňať teplo na elektrickú energiu. Najväčší význam majú materiály a aplikácie fungujúce na úrovni izbovej teploty.

Elektrina z tepla

“Tepelnoelektrické materiály a zariadenia možno považovať za jedny z najspoľahlivejších a najsľubnejších technológií v oblasti využívania energie, vrátane ľudského tepla,” uvádza štúdia vedcov zo švédskej a japonskej univerzity s názvom “Thermoelectric materials and applications for energy harvesting power generation” bola publikovaná v odbornom časopise Science and Technology of Advanced Materials.

Komerčne sa už presadzujú aplikácie využívajúce napríklad teplo ľudského tela v podobe nositeľných tepelnoelektrických článkov, ktoré poháňajú rôzne senzory, či mobilnú elektroniku. Ich nevýhodou je nízky teplotný rozdiel, ktorý sa v  procese premeny na elektrinu využíva. Preto pokiaľ sa vlastnosti týchto materiálov v budúcnosti nezlepšia, budú batérie stále potrebné.  

Ďalšou štandardnou požiadavkou na bežne nositeľnú elektroniku je flexibilita materiálu. Práve tu prebieha veľká inovačná aktivita, najmä v oblasti organických termoelektrických materiálov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Moderné verejné osvetlenie

Moderné verejné osvetlenie

Verejné osvetlenie je bezpochyby veľmi dôležitým prvkom každej obce a pre obyvateľov má mimoriadny význam. Osvetlenie ulíc, ciest, parkov a iných verejných priestranstiev zvyšuje celkovú bezpečnosť a komfort občanov a najmä preto si zaslúži náležitú pozornosť.

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu.

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Inštalácia vlastného zdroja tepla a zateplenie v rámci komplexnej obnovy bytového domu v Gelnici výrazne znížili spotrebu tepla. Pomohli európske granty.