Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Teplári nemajú rovnaké podmienky na trhu, tvrdí šéf združenia

Jednou z tém, ktoré budú rezonovať na nadchádzajúcej konferencii Dni teplárenstva a energetiky 2019 v Hradci Králové, sú rovnaké podmienky na trhu s teplom.

Dny teplárenství a energetiky 2018 | Foto: Exponex

Nie je to až tak dávno, kedy boli tzv. "rovnaké podmienky" na trhu s teplom niečím, čo bolo treba riešiť. Firmy prevádzkujúce väčšie zdroje tepla nemali k legislatívnemu rámcu, preferujúcemu alternatívne zdroje nad konvenčnými, pripomienky.

"Nebolo potrebné sa nad tým pozastavovať. Dobre vieme, že zdroje na fosílne palivá tú nebudú večne a pozvoľný ústup a prechod na alternatívne palivá musí nevyhnutne nastať. Preto sme tolerovali legislatívou dané výhody malým miestnym zdrojom," hovorí Tomáš Drápela, predseda výkonnej rady Teplárenského združenia Českej republiky.

Počas posledných mesiacov však väčším zdrojom tepla razantne stúpli náklady. Za tento stav môže až päťnásobné zdraženie emisných kvót CO2.

Zdroje, ktoré majú na príkone viac ako 20 MW, sa tak dostali do existenčných problémov. "Pre niektoré mestské teplárne je to takmer likvidačná záležitosť. Pokiaľ budú náklady prenesené do ceny za teplo, nastane odpájanie odberateľov od systému, čo bude generovať ďalšie zvýšenie cien," upozorňuje Tomáš Drápela.

Pretože hranice EÚ ETS sú práve na úrovni 20 MW na príkone, objavujú sa špekulácie, že by teplárne v menších mestách stlačili výrobu energie práve pod túto hranicu.

To je však podľa Tomáša Drápelu len cesta krátkodobého úniku a z dlhodobého hľadiska nič nerieši.

Tomáš DrápelaTomáš Drápela | Foto: Exponex

"Je to len okamžité a čiastočné riešenie, ktorým hrobárovi z lopaty neunikneme. Je to nekoncepčné a z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Nie je možné si myslieť, že tento postup bude bez následkov. Ak teplárne začnú hromadne utekať z EÚ ETS, reakciou na to príde nástroj, ktorý sa bude týkať aj zdrojov pod 20 MW," konštatuje Drápela.

Menšie či miestne zdroje, ako sú malé plynové kotolne vykurujúce napríklad len niekoľko bytoviek, nárast nákladov nezaznamenali.

Dny teplárenství a energetiky 2019

Oproti tomu veľké zdroje sa stretávajú s obrovskými ekonomickými problémami spôsobenými legislatívnou záťažou.

"Reálne hrozí, že sa od teplární začnú odpájať významní odberatelia, ako sú väčšie firmy, nemocnice a podobne. To by znamenalo koniec. Sú však odberatelia, predovšetkým tí menší, ktorí sa od systému odpojiť v krátkom časovom období nemôžu," hovorí Tomáš Drápela. Na tie by sa s najväčšou pravdepodobnosťou preniesli všetky náklady premietnuté v cenách.

"Klasické teplárne dodávajú rovnaké teplo, ako tie malé. Ak však na výmenníkovú stanicu dorazí teplo z plynu, dostane jeho výrobca niekoľkonásobne viac peňazí na jednotku, než tepláreň," odhaľuje Drápela ďalší rozdiel v prístupe k teplu na trhu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako biomasu efektívne premeniť na biopalivo? V Nitre testujú termochemickú konverziu

Ako biomasu efektívne premeniť na biopalivo? V Nitre testujú termochemickú konverziu

Slovensko má jedinečné podmienky pre využívanie biomasy, ktorá by dokázala pokryť až 15 % celkovej energetickej potreby.

Dokážu palivové články v rodinnom dome pokryť potrebu elektriny a tepla?

Dokážu palivové články v rodinnom dome pokryť potrebu elektriny a tepla?

Vedci zo Žilinskej univerzity simulovali prevádzku mikrokogeneračnej jednotky v novostavbe rodinného domu.

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2019

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2019

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia Vás pozýva na 19. ročník konferencie Obnoviteľné zdroje energie, tentoraz na tému „Zásobovanie teplom budov s nulovou potrebou energie“.