Výrobcovia tepla vidia systémy CZT ako nevyhnutnú súčasť tzv. smart cities.
Slovensko svoje doterajšie energetické ciele nespĺňa a vláda Igora Matoviča by to mohla zmeniť podporou centrálneho zásobovania teplom (CZT). Tvrdí to Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), podľa ktorého systémy CZT plnia v sektore vykurovania a chladenia nezastupiteľnú úlohu pri napĺňaní klimatickej dohody.
„Patria medzi ne čistejšie ovzdušie, menej uhlíka, viac obnoviteľných zdrojov energie, dekarbonizácia energetiky a budov. Zmeny podporuje aj Európska únia, štát musí podľa výrobcov tepla zohľadniť krátkodobé i dlhodobé priority,“ tvrdia výrobcovia združení v SZVT.
Systémy CZT sú podľa teplárov súčasťou inteligentných miest, tzv. smart cities, a poskytujú odpoveď na aktuálne globálne problémy, kde je čisté ovzdušie kľúčovým indikátorom kvality života. Argumentujú, že systémy CZT v mestách sú jedným z najlacnejších a najúčinnejších riešení na znižovanie emisií skleníkových plynov a spotreby primárnych palív v mestách.
„Kvalita ovzdušia nie je úmerná len počtu áut, ale aj počtu komínov na sídliskách. Jednoznačne platí, že jeden komín na okraji mesta, ktorý je kontinuálne monitorovaný a plní prísne emisné limity pre znečisťujúce látky je ekologickejší ako množstvo nikým nekontrolovaných komínov osadených na jednotlivých bytových domoch, školách či škôlkach, ktoré vypúšťajú emisie susedom priamo do okien,“ zdôrazňujú výrobcovia tepla.
Predstavitelia SZVT pritom tvrdia, že v súčasnosti je možné v mestách vytvoriť inteligentný energetický systém, ktorý dokáže efektívne a vo veľkom integrovať a uskladňovať obnoviteľnú energiu a zároveň vyrábať energie najefektívnejším spôsobom, technológiou kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET).
Systémy CZT navyše dokážu uskladňovať a ďalej používať odpadové teplo z rôznych procesov, ktoré dnes uniká do ovzdušia a otepľuje planétu.
Pre CZT chcú nižšiu DPH
Predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš uviedol, že „SZVT sa prikláňa k návrhom a opatreniam uvedených v Nízkouhlíkovej stratégii Slovenska, v Národnom programe znižovania emisií a hlavne návrhom a opatreniam uvedených v Národnom Integrovanom energetickom a klimatickom pláne SR z roku 2019, ktorý vznikol na základe Zimného energetického balíka EÚ.“
SZVT preto od súčasnej vlády požaduje, aby pomohla odberateľom tepla zo systémov CZT, ktorých podľa teplárov v súčasnosti štát diskriminuje.
Keďže teplárenský sektor je zaťažený rôznymi vynútenými investíciami, napríklad, nakupovaním povoleniek CO2, SZVT žiada, aby vláda diskrimináciu spotrebiteľov tepla zo systémov CZT aspoň zmiernila.
Zostáva vám 20% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.