Dva päťdesiatročné kotly nahradili štyri nové plynové motory. Tepláreň Košice má znížiť spotrebu uhlia na výrobu elektriny a tepla o 750-tisíc ton.
Štátom vlastnená Tepláreň Košice spustila novú technológiu na vysokoúčinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla (VÚ KVET) za 35 miliónov eur. Celkový objem prostriedkov investovaných do ekologizácie, modernizácie a optimalizácie riadenia teplárne sa tým navýši na sumu vyše 150 miliónov eur.
Na spoločnom brífingu to uviedli predseda predstavenstva Teplárne Košice (TEKO) Ladislav Koch a minister hospodárstva Peter Žiga.
Zastarané kotly nahradia plynové motory
Investícia za takmer 35 miliónov eur mení princíp fungovania jedného z dvoch technologických celkov - TEKO I. Päťdesiatročná technológia, pôvodne založená na spaľovaní uhlia, nebola podľa L. Kocha ekologicky ani technicky dlhodobo únosná.
Technologický celok TEKO I tvorili pôvodne dva parné kotly. Od novej vykurovacej sezóny budú potrebu tepelného a elektrického výkonu zabezpečovať štyri nové plynové motory. Na Energie-portal.sk sme podrobnosti o tejto rozsiahlej investícií priniesli už vlani.
Štyri plynové piestové kogeneračné motory dosahujú celkový inštalovaný elektrický výkon maximálne 4 x 10,5 MWe a tepelný výkon 4 x 10,5 MWt. Plynové motory majú zabezpečovať produkciu elektriny a tepla podľa potrieb teplárne s možnosťou rýchleho nábehu do prevádzky pre poskytovanie podporných služieb a potreby dodávky do horúcovodnej siete a elektrizačnej sústavy.
Flexibilné motory Rolls-Royce dokážu fungovať v rôznych prevádzkových režimoch a môžu sa používať pri výrobe minimálnej aj špičkovej elektriny, prípadne ich kombinácii. Už tri minúty po štarte dokážu motory fungovať na 100 % výkonu a sú pripravené reagovať na zmeny v parametroch siete. Horúcu vodu z motorov využije tepláreň na dodávku tepla pre domácnosti a podniky v Košiciach.
Tepláreň Košice patrí medzi najväčších výrobcov a distributérov tepla v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. Teplo dodáva pre vyše 78-tisíc košických domácností, všetky významné priemyselné a obchodné centrá, Steel Arénu, obidve univerzity i nemocnicu. Okrem výroby tepla a elektrickej energie spoločnosť poskytuje aj podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR.
Ušetria 30-tisíc ton CO2
Košická tepláreň dosiahla súladu s požiadavkami ochrany ovzdušia podľa legislatívy EÚ a SR už v roku 2015. Akcionár teplárne, ministerstvo hospodárstva, však víta, že nová investícia pokračuje v znižovaní vypúšťania plynných a tuhých emisií do ovzdušia.
„Máme ambíciu postupne odstraňovať uhlie z výroby tepla a elektrickej energie. V tomto prípade sa zníži podiel uhlia na výrobe elektriny a tepla z 880-tisíc ton na 130-tisíc ton. Táto investícia ušetrí 30-tisíc ton oxidu uhličitého ročne, čo pri dnešných cenách predstavuje ušetrených asi 750-tisíc eur," podčiarkol minister P. Žiga.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.