VSE
VSE
Belimo

Tepláreň automobilky používa elektrický kotol k ukladaniu elektriny do tepla

Aké sú skúsenosti energetického podniku s prevádzkou elektrokotla pri poskytovaní podporných služieb?

Tepláreň automobilky používa elektrický kotol k ukladaniu elektriny do tepla

Foto: Škoenergo

Poskytovanie podporných služieb prenosovej sústave priemyselnými a energetickými podnikmi môže mať rôznu formu v závislosti od používaných zariadení a zdrojov. Spoločnosť Škoenergo dodáva energiu do všetkých závodov Škoda Auto v Česku a zároveň zásobuje značnú časť obyvateľov Mladej Boleslavi teplom.

Pred piatimi rokmi sa dodávateľ rozhodol využiť značnú kapacitu siete horúcovodov pre ukladanie elektriny. “V roku 2016 sme inštalovali elektrický kotol paralelne s výmenníkmi tepla ako súčasť Power-to-heat riešenia,” uviedol Jiří Mrkus, riaditeľ teplárne v spoločnosti Škoenergo, v rámci konferencie Share Your Energy.

Tepláreň poskytuje službu mFRR-15, asymetrickú reguláciu po dobu 15 minút. “V prípade, ak sa vyskytne nadvýroba alebo nerovnováhy v sieti, dokážeme na základe aktivácie odobrať dohodnuté množstvo elektriny a premeniť ho na teplo.”

Projekt vznikol v spolupráci s jedným z akcionárov, spoločnosťou E.ON. Model fungovania je nastavený tak, že E.ON je investorom projektu a zodpovedá za obchodnú časť. Škoenergo zodpovedá za prevádzku.

Dodržiavanie prísnych odchýlok

Aké zmeny priniesla inštalácia elektrokotla? Podľa J. Mrkusa sa výrazne zmenil spôsob prevádzky. “Dovtedy sme nepoznali Pdg diagram a museli sme začať dodržiavať pomerne prísne odchýlky. Potrebovali sme preprogramovať nadradené regulácie nad elektrokotlom aj oboma turbínami, čo bolo pomerne komplikované, ale zvládli sme to.”

Inštalovaný výkon elektrokotla dosahuje 15 MW, ktorý zariadenie dokáže dosiahnuť v priebehu zhruba ôsmich minút. Certifikovaný výkon však predstavuje 20 MW. Rozdiel 5 MW vyplýva z fiktívneho bloku, kde sú v zálohe dva turbogenerátory. Ide o celkovú veľkosť regulačnej zálohy.

Investičné náklady projektu dosiahli 30 miliónov Kč.

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Priemysel, legislatíva a akadémia sa stretnú pod jednou strechou v druhej polovici mája v čarokrásnom prostredí Vysokých Tatier.