Enesco
TESLA
Oriens

Tepelné čerpadlo do bytu? Reálne príklady ukazujú, že to ide

Vykurovanie a ohrev vody pomocou tepelného čerpadla nemusí byť vhodné riešenie iba pre nové rodinné, ale aj bytové domy.

Tepelné čerpadlo do bytu? Reálne príklady ukazujú, že to ide

Lukáš Živner | Foto: Energie-portal.sk

Vyššia energetická nezávislosť domácnosti, vlastná kontrola nad vykurovaním, prípravou teplej vody pri zachovaní efektívnosti prevádzky a rozumnej návratnosti. Prostriedkom k tomu môžu byť aj tepelné čerpadlá. Ich inštalovanie v bytoch sa doteraz považovalo za nie príliš optimálny spôsob zabezpečovania energie. Tieto zariadenia však pribúdajú čoraz viac aj v bytových domoch. Príkladom môžu byť bytové domy neďaleko Topoľčian a v Nitre.

V obci Preseľany sa nachádza trojposchodová bytovka s deviatimi bytmi, z ktorých každý má čerpadlo vzduch-voda s výkonom 4 kW, zásobník teplej vody v objeme 190 litrov a doplnkový zdroj elektrický kotol s výkonom 9 kW. Sekundárny okruh predstavuje podlahové vykurovanie, ktoré dokáže v letných mesiacoch aj chladiť.

Efektívnosť prevádzky tepelného čerpadla hodnotila spoločnosť Buderus na konkrétnom byte s výmerou 70 štvorcových metrov, kde býva štvorčlenná rodina s vyššou spotrebou teplej vody. Meranie prebiehalo od 20. februára 2022 do 20. februára 2023.

V článku sa dozviete:

  • aká je výška nákladov na vykurovanie a ohrev vody čerpadlom v byte so štvorčlennou rodinou,
  • čo ukázali náklady na energie v bytovej novostavbe a s akou efektívnosťou fungovalo tepelné čerpadlo,
  • aké priemerné náklady na vykurovanie a ohrev dosahuje hodnotený byt v Nitre,
  • čo sa stáva trendom v spotrebe energií v nových objektoch.

Celková ročná spotreba elektriny pre tepelné čerpadlo, ktoré sa používa aj na vykurovanie, chladenie a ohrev vody, predstavovala 1801 kWh. Z tohto množstva dokázalo zariadenie dodať 6606 kWh energie na uvedené účely. 

 
 

Zostáva vám 68% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Renesancia jadrovej energetiky. Na konferencii WNE 2025 nechýbali ani slovenské firmy

Renesancia jadrovej energetiky. Na konferencii WNE 2025 nechýbali ani slovenské firmy

Pri malých modulárnych reaktoroch treba prejsť od slov k činom, hovorí generálny riaditeľ spoločnosti ENSECO Michal Hrdina.

ASDR zaistí prepojenie medzi zdrojmi  a distribúciou. Ponúkajú riešenie na kľúč

ASDR zaistí prepojenie medzi zdrojmi a distribúciou. Ponúkajú riešenie na kľúč

Komplexné riešenie automatizovaného systému dispečerského riadenia poslúži pre fotovoltické elektrárne, kogeneračné jednotky, batériové úložiská a ďalšie zdroje.

Bude teplo z CZT lacnejšie?

Bude teplo z CZT lacnejšie?

SIEA v súčasnosti pripravuje výzvu na zvýšenie podielu OZE v systémoch CZT.

X
X
X
X