Zelená domácnostiam II rozdeľuje ďalšie príspevky na tepelné čerpadlá | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Zelená domácnostiam II rozdeľuje ďalšie príspevky na tepelné čerpadlá

SIEA v zásobníku zaevidovala stovky žiadostí o dotáciu.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá Vitocal / Foto: Viessmann

Slovenské domácnosti si rozdeľujú ďalšie dotácie na tepelné čerpadlá. Príspevok v maximálnej výške 2 720 eur v najnovšom kole podpory získajú stovky žiadateľov, ktorých žiadosti čakali v „zásobníku“ v projekte Zelená domácnostiam II.

Príspevok na tepelné čerpadlo dostane 370 domácností

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá tento projekt financovaný z eurofondov Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) administruje, informovala, že dnes, 1. januára, vydáva poukážky na tepelné čerpadlá pre približne 370 domácností.

„Na inštaláciu zariadení budú mať predĺženú lehotu päť mesiacov,“ uviedla SIEA na webovom sídle projektu.

K predĺženiu lehoty na päť mesiacov SIEA pristúpila v závere minulého roka pre nedostatok niektorých komponentov na trhu súvisiaci s aktuálnou pandemickou situáciou.

„Aktuálne čaká v zásobníkoch na vydanie poukážok 554 žiadostí o príspevky na inštaláciu tepelných čerpadiel a 57 žiadostí k kotlom na biomasu,“ priblížila SIEA pred dnešným kolom rozdeľovania poukážok.

Tepelné čerpadlo musí spĺňať podmienky

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré na výrobu energie využíva teplo z vonkajšieho prostredia. Je určené najmä pre nízkoteplotné vykurovacie systémy, akými sú napríklad podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie v domoch s dobrou tepelnou izoláciou.

Inštalácie tepelných čerpadiel SIEA v rámci Zelenej domácnostiam II podporuje len v prípade, ak spĺňajú požiadavky vyplývajúce z OP KŽP. Agentúra ich vysvetľuje na webstránke projektu.

Tepelné čerpadlo spĺňa technické podmienky ak:

a) je určené na využívanie aerotermálnej, geotermálnej alebo hydrotermálnej energie;

b) je akreditovanou skúšobnou vydaný doklad o menovitom tepelnom výkone Prated(Pdesignh) pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, pričom za splnenie tejto podmienky je považovaný aj doklad o menovitom tepelnom výkone Prated(Pdesignh) pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, vydaný certifikačným orgánom EHPA alebo HP Keymark;

c) jeho sezónny vykurovací súčiniteľ (SCOP) v závislosti od druhu tepelného čerpadla dosahuje nasledovné minimálne hodnoty podľa technického predpisu pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, potvrdené akreditovanou skúšobňou, pričom za splnenie tejto podmienky je považovaný aj doklad o SCOP pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, vydaný certifikačným orgánom EHPA alebo HP Keymark:

  • tepelné čerpadlo zem – voda: >4,1
  • tepelné čerpadlo voda – voda: >4,1
  • tepelné čerpadlo vzduch – voda: >3,5

d) má vydané vyhlásenie o zhode.

Ďalšou z podmienok je, že inštaláciou tepelného čerpadla nesmie dôjsť k odpojeniu domácnosti od centrálneho zásobovania teplom (CZT) alebo k výraznému zhoršeniu parametrov systému CZT v danej oblasti.

Základná sadzba príspevku na tepelné čerpadlo pre jeden rodinný dom je 272 eur/kW inštalovaného výkonu tepelného čerpadla. Jedna domácnosť môže na tepelné čerpadlo získať príspevok maximálne vo výške 2 720 eur.

Zdroj: SIEA

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.