Zelená domácnostiam II rozdeľuje ďalšie príspevky na tepelné čerpadlá | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Zelená domácnostiam II rozdeľuje ďalšie príspevky na tepelné čerpadlá

SIEA v zásobníku zaevidovala stovky žiadostí o dotáciu.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá Vitocal / Foto: Viessmann

Slovenské domácnosti si rozdeľujú ďalšie dotácie na tepelné čerpadlá. Príspevok v maximálnej výške 2 720 eur v najnovšom kole podpory získajú stovky žiadateľov, ktorých žiadosti čakali v „zásobníku“ v projekte Zelená domácnostiam II.

Príspevok na tepelné čerpadlo dostane 370 domácností

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá tento projekt financovaný z eurofondov Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) administruje, informovala, že dnes, 1. januára, vydáva poukážky na tepelné čerpadlá pre približne 370 domácností.

„Na inštaláciu zariadení budú mať predĺženú lehotu päť mesiacov,“ uviedla SIEA na webovom sídle projektu.

K predĺženiu lehoty na päť mesiacov SIEA pristúpila v závere minulého roka pre nedostatok niektorých komponentov na trhu súvisiaci s aktuálnou pandemickou situáciou.

„Aktuálne čaká v zásobníkoch na vydanie poukážok 554 žiadostí o príspevky na inštaláciu tepelných čerpadiel a 57 žiadostí k kotlom na biomasu,“ priblížila SIEA pred dnešným kolom rozdeľovania poukážok.

Tepelné čerpadlo musí spĺňať podmienky

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré na výrobu energie využíva teplo z vonkajšieho prostredia. Je určené najmä pre nízkoteplotné vykurovacie systémy, akými sú napríklad podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie v domoch s dobrou tepelnou izoláciou.

Inštalácie tepelných čerpadiel SIEA v rámci Zelenej domácnostiam II podporuje len v prípade, ak spĺňajú požiadavky vyplývajúce z OP KŽP. Agentúra ich vysvetľuje na webstránke projektu.

Tepelné čerpadlo spĺňa technické podmienky ak:

a) je určené na využívanie aerotermálnej, geotermálnej alebo hydrotermálnej energie;

b) je akreditovanou skúšobnou vydaný doklad o menovitom tepelnom výkone Prated(Pdesignh) pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, pričom za splnenie tejto podmienky je považovaný aj doklad o menovitom tepelnom výkone Prated(Pdesignh) pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, vydaný certifikačným orgánom EHPA alebo HP Keymark;

c) jeho sezónny vykurovací súčiniteľ (SCOP) v závislosti od druhu tepelného čerpadla dosahuje nasledovné minimálne hodnoty podľa technického predpisu pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, potvrdené akreditovanou skúšobňou, pričom za splnenie tejto podmienky je považovaný aj doklad o SCOP pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu, vydaný certifikačným orgánom EHPA alebo HP Keymark:

  • tepelné čerpadlo zem – voda: >4,1
  • tepelné čerpadlo voda – voda: >4,1
  • tepelné čerpadlo vzduch – voda: >3,5

d) má vydané vyhlásenie o zhode.

Ďalšou z podmienok je, že inštaláciou tepelného čerpadla nesmie dôjsť k odpojeniu domácnosti od centrálneho zásobovania teplom (CZT) alebo k výraznému zhoršeniu parametrov systému CZT v danej oblasti.

Základná sadzba príspevku na tepelné čerpadlo pre jeden rodinný dom je 272 eur/kW inštalovaného výkonu tepelného čerpadla. Jedna domácnosť môže na tepelné čerpadlo získať príspevok maximálne vo výške 2 720 eur.

Zdroj: SIEA

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Ministerstvo svoj návrh s odbornou verejnosťou nijako nekonzultovalo, bude to ďalšia rana pre obnoviteľné zdroje, myslí si riaditeľ SAPI Karaba.

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.