Rúrové systémy s vodou alebo vzduchom v obalových konštrukciách môžu slúžiť aj ako rekuperátor tepla.
Veľkosť tepelných strát budovy závisí od rozdielu teplôt vonkajšieho a vnútorného vzduchu, ako aj od tepelného odporu steny. Straty tepla cez obvodové steny sa spravidla znižujú prostredníctvom tzv. pasívnej tepelnej ochrany budovy. Teda, inak povedané, použitím čo najhrubšej a najúčinnejšej tepelnej izolácie.
Tepelné straty cez obvod plášťa budovy je však možné minimalizovať aj iným spôsobom. Ide o aktívnu tepelnú ochranu obalových konštrukcií prostredníctvom kombinovaných stavebno-energetických systémov.
K takým patria aj interiérové tepelne aktívne panely, ktoré znižujú energetickú náročnosť budov, sú ekonomicky efektívne a environmentálne šetrné. Ich hlavný prínos spočíva v možnosti unifikovanej a prefabrikovanej výroby.
Tepelne aktívne panely sú súčasti stavebnej konštrukcie s vnútorným zdrojom energie. Aplikujú sa ako zatepľovacie systémy, veľkoplošné nízkoteplotné vykurovanie a veľkoplošné vysokoteplotné
chladenie. Podľa Daniela Kalúsa zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave sú určené na výstavbu nových ale aj na komplexnú obnovu všetkých typov budov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.