Iniciatíva ochranárov, kreatívcov a známych osobností chce na Slovensku obmedziť ťažbu dreva a rozšíriť územia bez zásahov človeka. Kampaň „My sme les“ na internete podporilo už takmer 30 000 ľudí.
„Čísla hovoria jasne. Od roku 1990 narástol objem ťažby v slovenských lesoch o viac ako 75%. Satelitné snímky ukazujú, že len v Národnom parku Nízke Tatry zmizlo viac 70 kilometrov štvorcových starých lesov,“ zaznieva v emotívnom videu, ktoré v pondelok zverejnila iniciatívy My sme les.
Ochranársku kampaň podporilo viacero známych osobností, ktoré kritizujú prístup štátnych orgánov a požadujú prísnejšiu ochranu lesov na Slovensku. Okrem Juraja Tabačeka, Erika Baláža, Ľudmily Kolesárovej či Jakuba Ptačina sa za kampaň postavili i herečky Zuzana Kronerová a Slávka Halčáková.
Iniciatíva predstavila „Desatoro pre les“ a prostredníctvom svojho webu a sociálnych sietí vyzvala verejnosť, aby ho podporila. K dnešnému dňu tak urobilo viac ako 27 000 ľudí.
Bez zásahov má byť 5% rozlohy Slovenska
Podpísaní pod výzvou žiadajú okrem iného požaduje, aby v prísne chránených územiach platil úplný zákaz ťažby dreva, zákaz akejkoľvek výstavby a lovu voľne žijúcich zvierat.
„Pre zabezpečenie ochrany prírodného dedičstva je nevyhnutné ponechať najmenej 5 % z rozlohy Slovenska bez zásahov človeka,“ píše sa v desatore. Ťažba dreva by podľa autorov výzvy mala byť v chránených územiach nahradená cestovným ruchom, ktorý bude k prírode šetrný.
„Prísna ochrana prírody sa má realizovať predovšetkým na štátnych pozemkoch - na súkromných pozemkoch na základe dohody s ich vlastníkmi,“ píše sa ďalej v desaťbodovom apele.
Skúsenosti z viacerých štátov sveta pritom dokazujú, že stabilnejšiu ochranu prírody ako štát dokáže garantovať súkromné vlastníctvo a rešpektovanie vlastníckych práv. Prečítajte si text o povodí rieky Rio Grande v USA, kde prístup federálnej vlády ohrozuje biotop, ktorý by podľa environmentálnych analytikov dokázalo efektívnejšie ochrániť súkromné vlastníctvo.
Ťažba dreva medziročne vzrástla
Iniciatíva My sme les prichádza v čase, kedy sa začína intenzívnejšie diskutovať o podobe nového zákona o lesoch. Ten by mal jasnejšie určiť, aké pravidlá budú platiť v lesoch i národných parkoch.
Ťažba dreva podľa správy rezortu pôdohospodárstva v minulom roku dosiahla objem 9,32 miliónov metrov kubických. Oproti roku 2015 ide o nárast približne o jedno percento. Prirodzené prírastky v lesoch však boli podľa ministerstva väčšie než povolená ťažba dreva.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.