Svietiplyn v zemnom plyne je nezmysel. Pozor na hoax, varuje polícia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Pozor na hoax, v zemnom plyne nie je svietiplyn a plynári neokrádajú ľudí, vysvetľuje polícia

Nezvyčajné horenie červenooranžovým plameňom nemá na svedomí „sprisahanie“ plynárov. Dôvod je prozaickejší, vysvetľujú odborníci.

zemný plyn

Foto: Hoaxy a podvody - Polícia SR

Šírenie dezinformácií sa nevyhýba ani energetike. Na jeden z „hoaxov“ týkajúcich sa zemného plynu najnovšie upozornila Polícia SR na svojej stránke na Facebooku.

Podľa tvrdenia, ktoré na sociálnej sieti získalo tisíce zdieľaní, plynári ľudí „okrádajú pri odbere plynu“ tým, že namiesto zemného plynu do domácností dodávajú svietiplyn.

„Jeden deň sa voda prevarí za päť minút a druhý deň za 15 minút. Lebo miesto plynu nám dodávajú svietiplyn s výhrevnosťou 33 %,“ píše sa v masovo zdieľanom príspevku.

Konšpirácia o svietiplyne však podľa stanoviska, ktoré polícia získala od prevádzkovateľa distribučnej siete, spoločnosti SPP - distribúcia nedáva zmysel.

„Popisované horenie červeno oranžovým plameňom spravidla súvisí s nesprávnou funkciou spotrebiča (nedokonalé spaľovanie, vyháranie tekutých zvyškov, resp. vlhkosti na horáku po jeho umytí, posunutý delič plameňa na horáku, atď... ). V prípade , že problém pretrváva odporúčame kontrolu plynového spotrebiča odbornou organizáciou,“ reagovala SPP - distribúcia.

Plynárenská spoločnosť vo svojom stanovisku zároveň vysvetlila, že kvalita zemného plynu, ktorý vstupuje do distribučnej siete a ktorým sú zásobovaní koncoví odberatelia, sa kontinuálne meria na vstupných bodoch do distribučnej siete a denne vyhodnocuje. Kvalitatívne parametre plynu a teda aj jeho spaľovacie vlastnosti sú podľa plynárov dlhodobo ustálené a zodpovedajú požiadavkám.

„Dodržanie záväznej špecifikácie zemného plynu zaručuje jeho bezpečné spaľovanie na spotrebičoch určených pre tento druh plynu,“ zdôraznila spoločnosť. „Prevádzkovateľ distribučnej siete SPP - distribúcia, a.s., dlhodobo nezaznamenal žiadne odchýlky v kvalite plynu.“

Svietiplyn sa už nevyrába

Svietiplyn je technický plyn, ktorý tvorí zmes viacerých látok, najmä vodíka, oxidu uhoľnatého, metánu a ďalších uhľovodíkových plynov. Bežne sa využíval najmä v 19. a 20. storočí.

„Začiatok plynárenstva v roku 1856 bol postavený na svietiplyne, ktorý obsahuje medzi 40 – 50 % vodíka,“ vysvetlil pri príležitosti vlaňajšieho výročia slovenského plynárenstva predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Milan Urban.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.