Sulík vysvetľuje embargo na ruskú ropu: Slovnaft a MOL mi dali sľub (VIDEO) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Sulík vysvetľuje embargo na ruskú ropu: Slovnaft a MOL mi dali prísľub

Obmedzenia sa priamo dotknú benzínu, nafty a oleja vyrobených z ruskej ropy, v portfóliu Slovnaftu sú však aj ďalšie petrochemické produkty, zdôrazňuje minister hospodárstva.

Richard Sulík

Minister hospodárstva Richard Sulík / Foto: Energie-portal.sk

Embargo na ropu a ropné produkty z Ruska, na ktorom sa dohodli lídri EÚ v rámci šiesteho balíka sankcií v reakcii na ruský útok na Ukrajinu, je aj takmer týždeň po jeho schválení horúcou témou aj na slovenskej politickej scéne.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na tlačovej besede dnes (7. júna) objasňoval, ako prebiehali rokovania o samotnom embargu a dočasnej výnimke, ktorú z neho Slovensko dostalo. Výsledné riešenie považuje za najlepšie možné a zdôrazňuje, že zákaz vývozu produktov sa ani po uplynutí prechodného obdobia nebude týkať celého porfólia bratislavskej rafinérie Slovnaft, ktorá je dcérou maďarskej skupiny MOL.

Sulík: Slovnaft môže ropu dovážať neobmedzene

Rezort hospodárstva podľa slov R. Sulíka nebol zahrnutý priamo do rokovaní v Bruseli, ale podieľal sa na tvorbe slovenského stanoviska. Schválenú podobu dohody minister vníma ako „solídny výsledok,“ za ktorý nesie zodpovednosť predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

„Nie je to tragédia, ako niektorí tvrdia, pretože Slovnaft má teraz 18 mesiacov čas, a to konkrétne do 4. decembra 2023, aby sa prispôsobil. Dovtedy musí upraviť najmä svoje destilačné kolóny,“ povedal R. Sulík. Ako zároveň podotkol, na novú situáciu sa po vypuknutí vojny na Ukrajine a schválení predošlých sankcií museli adaptovať už desiatky tisíc firiem na trhu EÚ.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mimoriadna daň žne kritiku. Hirmanov návrh odmietajú výrobcovia elektriny aj poslanec OĽaNO

Mimoriadna daň žne kritiku. Hirmanov návrh odmietajú výrobcovia elektriny aj poslanec OĽaNO

Mapovali sme názory na rýchlu novelu zákona o energetike, ktorá má zaviesť odvod z „nadmerných príjmov“ výrobcov elektriny.

Komisia rozhodla. Štát dostal verdikt k zlacnenej elektrine zo Slovenských elektrární

Komisia rozhodla. Štát dostal verdikt k zlacnenej elektrine zo Slovenských elektrární

Februárové memorandum akcionárov Slovenských elektrární hovorí o silovej elektrine pre domácnosti s cenou 61,2077 eur/MWh. Finálna cena za dodávku však bude vyššia.

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Ministerstvo svoj návrh s odbornou verejnosťou nijako nekonzultovalo, bude to ďalšia rana pre obnoviteľné zdroje, myslí si riaditeľ SAPI Karaba.