Slovak Emission Trading
DTE
SPP - Distribúcia

Stredoslovenská energetika zvýšila vlani zisk na 9 miliónov eur

Príliš ambiciózne ciele a vyhlásenia vlád krajín EÚ pri zvyšovaní podielu OZE a postupné odstavovanie jadra a uhlia zvyšujú nervozitu na trhu, uvádza dodávateľ vo výročnej správe.

Stredoslovenská energetika zvýšila vlani zisk na 9 miliónov eur

Foto: SSE

Spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) dosiahla v roku 2018 prevádzkový zisk 8,8 mil. eur, čo je takmer dvojnásobne viac oproti predchádzajúcemu obdobiu. Celkový zisk po zdanení predstavoval 9 miliónov eur, rok predtým 6,4 mil. eur. Nárast súvisí najmä so zvýšením hrubej marže pri dodávke elektrickej energie.

Manažment SSE je spokojný so zazmluvnenými dodávkami elektriny a plynu pre biznis sektor. “Aj napriek tomu, že situácia na trhu bola výrazne ovplyvnená napätím z kontinuálneho rastu ceny elektriny, podarilo sa nám nielen udržať súčasný zákaznícky kmeň, ale – vďaka významným akvizíciám – aj zvýšiť objem zazmluvnenej dodávky elektriny a plynu.”

Rast aj nekomoditných produktov

V klientskom segmente zaznamenal dodávateľ dokonca najlepší rok od liberalizácie trhu a rástol aj predaj nekomoditných produktov, najmä zvyšovanie energetickej efektívnosti poskytované klientov z priemyslu, obchodu, služieb a komunálnej sféry. Spoločnosť realizovala spolu 32 projektov za vyše 2,2 mil. eur a podľa vlastných slov tieto opatrenia prinášajú v priemere 50 % úsporu nákladov na energie a návratnosť investície zhruba tri roky.

Najžiadanejším produktom bola rekonštrukcia vnútorného osvetlenia v budovách. Spoločnosť tiež zrealizovala projekty na zlepšenie výroby stlačeného vzduchu, výmeny vykurovacej techniky, vzduchotechniky, výstavby alebo rekonštrukcie trafostaníc, či energetické audity. Stúpa záujem o riešenia kombinovanej výroby elektriny a tepla a tiež obnoviteľné zdroje, hlavne fotovoltiku, tepelné čerpadlá a biomasové kotly.

Prechod na holdingovú štruktúru

Nadpolovičným akcionárom spoločnosti (51 %) je Ministerstvo hospodárstva SR, zvyšný podiel patrí spoločnosti EP Energy, ktorá je súčasťou energetického koncernu EPH. Stredoslovenská energetika prešla vlani organizačnými zmenami s cieľom vytvorenia holdingovej štruktúry.

Vznikla spoločnosť Stredoslovenská energetika Holding, a.s., ktorá založila dcérsku spoločnosť Stredoslovenská energetika Obchod, a.s. zaoberajúcou sa nákupom a dodávkou elektriny, plynu, poskytovaním energetických služieb. Vznikla tiež dcérska spoločnosť SSE-MVE, s.r.o. prevádzkujúca malé vodné elektrárne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Starý kotol na tuhé palivo by malo vďaka príspevku približne 10 000 domácností vymeniť za ekologickejší plynový kotol. Výška dotácie bude nižšia, ako sa predpokladalo.

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Hodnotenie ukázalo, že najväčší výrobcovia automobilov zatiaľ neberú elektromobily dostatočne vážne.

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Svetový trh s plynom nedokáže v súčasnosti absorbovať stále rastúcu produkciu a cena komodity sa prepadáva čoraz nižšie.