VSDS
INNOGY
INNOGY

Stredoslovenská energetika zvýšila vlani zisk na 9 miliónov eur

Príliš ambiciózne ciele a vyhlásenia vlád krajín EÚ pri zvyšovaní podielu OZE a postupné odstavovanie jadra a uhlia zvyšujú nervozitu na trhu, uvádza dodávateľ vo výročnej správe.

Stredoslovenská energetika zvýšila vlani zisk na 9 miliónov eur

Foto: SSE

Spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) dosiahla v roku 2018 prevádzkový zisk 8,8 mil. eur, čo je takmer dvojnásobne viac oproti predchádzajúcemu obdobiu. Celkový zisk po zdanení predstavoval 9 miliónov eur, rok predtým 6,4 mil. eur. Nárast súvisí najmä so zvýšením hrubej marže pri dodávke elektrickej energie.

Manažment SSE je spokojný so zazmluvnenými dodávkami elektriny a plynu pre biznis sektor. “Aj napriek tomu, že situácia na trhu bola výrazne ovplyvnená napätím z kontinuálneho rastu ceny elektriny, podarilo sa nám nielen udržať súčasný zákaznícky kmeň, ale – vďaka významným akvizíciám – aj zvýšiť objem zazmluvnenej dodávky elektriny a plynu.”

Rast aj nekomoditných produktov

V klientskom segmente zaznamenal dodávateľ dokonca najlepší rok od liberalizácie trhu a rástol aj predaj nekomoditných produktov, najmä zvyšovanie energetickej efektívnosti poskytované klientov z priemyslu, obchodu, služieb a komunálnej sféry. Spoločnosť realizovala spolu 32 projektov za vyše 2,2 mil. eur a podľa vlastných slov tieto opatrenia prinášajú v priemere 50 % úsporu nákladov na energie a návratnosť investície zhruba tri roky.

Najžiadanejším produktom bola rekonštrukcia vnútorného osvetlenia v budovách. Spoločnosť tiež zrealizovala projekty na zlepšenie výroby stlačeného vzduchu, výmeny vykurovacej techniky, vzduchotechniky, výstavby alebo rekonštrukcie trafostaníc, či energetické audity. Stúpa záujem o riešenia kombinovanej výroby elektriny a tepla a tiež obnoviteľné zdroje, hlavne fotovoltiku, tepelné čerpadlá a biomasové kotly.

Prechod na holdingovú štruktúru

Nadpolovičným akcionárom spoločnosti (51 %) je Ministerstvo hospodárstva SR, zvyšný podiel patrí spoločnosti EP Energy, ktorá je súčasťou energetického koncernu EPH. Stredoslovenská energetika prešla vlani organizačnými zmenami s cieľom vytvorenia holdingovej štruktúry.

Vznikla spoločnosť Stredoslovenská energetika Holding, a.s., ktorá založila dcérsku spoločnosť Stredoslovenská energetika Obchod, a.s. zaoberajúcou sa nákupom a dodávkou elektriny, plynu, poskytovaním energetických služieb. Vznikla tiež dcérska spoločnosť SSE-MVE, s.r.o. prevádzkujúca malé vodné elektrárne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Nová Regulačná politika na obdobie od 2022 až 2026 sa mala pôvodne schvaľovať už v marci budúceho roka.

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť  aj geotermálna energia

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť aj geotermálna energia

Európa mieri k uhlíkovej neutralite. V prípade Slovenska má pri znižovaní emisií skleníkových plynov značný potenciál aj geotermálna energia.

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Ekonomická kalkulácia jasne ukazuje, že musíme zmeniť zdroje, tvrdí K. Havlíček, český minister priemyslu. Alternatívou k uhliu je plyn, biomasa a odpad.