Projekt privítalo viacero energetických firiem. Ich predstavitelia hovoria o podpore mladých talentov v čase, kedy na trhu chýbajú kvalifikovaní pracovníci.
Stredná odborná škola elektrotechnická v Trnave dnes (7. júna) slávnostne otvorila novú učebňu energetiky, a to so zameraním na obnoviteľné zdroje energie (OZE) a vodík.
Projekt získal podporu z eurofondov a bol súčasťou celkovej modernizácie školy za 1,4 mil. eur. Vybudovanie samotnej učebne z toho tvorilo približne polovicu (750-tisíc eur).
„Je to odborná špecializovaná učebňa s kompletným energetickým mixom, prítomný je vodík, plynové tepelné čerpadlo, úschova energie, nabíjacie stanice," priblížila riaditeľka školy Iveta Bakičová. Okrem učebne dnes v škole zároveň otvorili aj vonkajší cvičný polygón distribučných sietí vysokého a nízkeho napätia.
Na slávnostnom podujatí otvorení novej učebne sa okrem predstaviteľov zriaďovateľa školy, Trnavského samosprávneho kraja, zúčastnili zástupcovia viacerých energetických firiem, ktoré sa k projektu pridali ako partneri.
Dodávateľom techniky pre novú učebňu bol v oblasti vykurovania, vetrania a chladenia (HVAC) medzinárodný výrobca Viessmann. „Použili sme technológie, ktoré sú dostupné na trhu. Zamerali sme sa pritom hlavne na technológie, ktoré sú inovatívne a ktoré síce sú známe, ale nebývajú ešte bežnou súčasťou prevádzok,“ priblížil Erik Vodhánel zo spoločnosti Viessmann.
Inštalácii samotných zariadení však predchádzal návrh učebne. Projektový zámer, s ktorým škola uspela pri žiadaní o podporu z eurofondov, pomohli preklopiť do reality experti VSE Solutions.
„Príprava projektovej dokumentácie trvala dva mesiace. Následne celá realizácia ďalšie štyri mesiace,“ vysvetlil Miroslav Grutka z VSE Solutions. „Srdcom“ novej učebne sa podľa jeho slov stala oblasť merania a regulácie, čo má študentom pomôcť, aby sa naučili čítať a analyzovať dáta. Práve táto zručnosť podľa neho mnohým čerstvým absolventom škôl v súčasnosti chýba.
Fotogaléria
Na slávnostnom otvorení novej učebne vystúpili tiež predstavitelia spoločností Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a Slovenské elektrárne a podujatia sa zúčastnili aj predstavitelia ďalších partnerov projektu, vrátane Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) a Západoslovenskej distribučnej. Viacerí z nich poukázali, že kvalifikovaných pracovníkov v oblasti energetiky na slovenskom trhu práce v súčasnosti nie je dostatok a o mladé talenty je medzi energofirmami bitka.
„Cítime veľký nedostatok mladých ľudí v odbore. Preto veľmi vysoko oceňujeme akúkoľvek aktivitu, ktorá vedie k tomu, aby sme dokázali získať nových kolegov a spolupracovníkov,“ podotkol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Jaroslav Vach.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.