Lesy SR zalesňovali najmä plochy po náhodnej ťažbe dreva, ktorá súvisela s podkôrnikovou kalamitou.
Lesníci zo štátneho podniku Lesy SR v roku 2020 vysadili 16,74 miliónov sadeníc nových stromov.
Takmer polovicu z tohto počtu, (7,65 miliónov kusov sadeníc), tvorili buky. Ďalej nasledoval smrek (3,27 mil. kusov smreka), drub (1,82 mil. kusov), borovica (1,50 mil. kusov), jedľa (1,14 mil. kusov) a smrekovec (0,65 mil. kusov).
„Týmto sme si naplnili záväzok zvýšenia výsadby o jeden a pol milióna sadeníc. Verím, že takto zvýrazníme úlohu lesa v boji proti klimatickým zmenám,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tomáš Čuka.
V jesennom termíne štátni lesníci vysadili vyše 4,5 mil. sadeníc, z toho 1,5 mil. s krytou koreňovou sústavou, ostatné sa vysádzali voľnokorenné.
Prečo prevládali buky?
Väčšina zalesňovacích úloh sa koncentrovala na plochy po náhodnej ťažbe, predovšetkým po podkôrnikovej kalamite.
„Viac ako polovicu z nich museli zvládnuť tri najviac kalamitou postihnuté odštepné závody: Žilina, Čadca a Liptovský Hrádok,“ pripomenul Rudolf Bruchánik z odboru usmerňovania lesníckych činností. Výsadba sa aj vďaka priaznivému počasiu netradične pretiahla až do takmer zimného obdobia.
Na jeseň štátni lesníci vysadili celé spektrum drevín. Najviac zastúpenou drevinou bol buk a to aj z dôvodu, že na zalesňovanie sa v zvýšenom rozsahu použil krytokorenný sadbový materiál, v ktorom práve buk výrazne dominuje. Jeho podiel v jesennej výsadbe dosiahol 55 %, v celom roku 45 %.
„Na kalamitných holinách po ťažbe prevažne ihličnatých porastov je práve buk hlavnou drevinou pre zabezpečenie statickej odolnosti a ekologickej stability zakladaných lesných porastov. Podobnú úlohu spĺňa aj jedľa, jej podiel je však niekoľkonásobne nižší z dôvodu enormného poškodzovania zverou,“ dôvodí R. Bruchánik.
Smrek sa na výsadbe podieľal necelými 20 % a obmedzil sa na plochy, kde sú preň vhodné podmienky.
V roku 2021 vysadia menej
Výsadbou 16,5 miliónov sadeníc lesníci v roku 2020 obnovili plochu 4.187 ha, k tomu však pripočítavajú aj prirodzenú obnovu na ploche 2.944 hektárov. Prirodzené obnovovanie lesa sa podieľalo na celkovej obnove zhruba 41 %.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.