Dodávky LNG na Slovensko prúdia cez Chorvátsko a Taliansko. Onedlho sa k nim má pridať ďalšia krajina.
K terminálu na chorvátskom ostrove Krk včera (17. augusta) dorazil ďalší tanker so skvapalneným zemným plynom (LNG) určeným pre Slovensko. Informoval o tom Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Štátni plynári začali s nákupmi LNG krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine, pričom prvá dodávka LNG na Slovensko prišla v marci. SPP si od LNG sľubuje najmä väčšiu diverzifikáciu dodávok plynu a vďaka tomu vyššiu energetickú bezpečnosť a nezávislosť krajiny.
SPP zároveň v tlačovej správe informuje, že pokračuje vo vtláčaní plynu do zásobníkov, pričom súčasný objem zásob radí Slovensko medzi najlepšie pripravené krajiny v Európe. Analýzu aktuálneho stavu zásobníkov v jednotlivých štátoch EÚ nájdete tu.
V článku sa dozviete:
- koľko LNG prepraví jeden tanker,
- aký objem LNG nakúpil SPP od začiatku roka,
- koľko plynu má Slovensko v zásobníkoch,
- odkiaľ SPP nakupuje plyn, aby Slovensko znížilo závislosť od Ruska.
LNG má prichádzať aj ďalšou trasou
Najnovší náklad LNG v objeme 0,84 TWh/ 80 miliónov m3, ktorý pre svojich zákazníkov nakúpil SPP, je v poradí už šiestou dodávkou LNG od začiatku tohto roka. Práve cez terminál na chorvátskom ostrove Krk sa pritom na Slovensko dostala aj historicky prvá dodávka LNG na jar tohto roka.
„Slovensko by na celý rok potrebovalo 55 takýchto lodí, teda približne jednu loď týždenne. Problém je, že prečerpávanie tej lode trvá dva týždne,“ vysvetľoval v apríli minister Richard Sulík (SaS). SPP sa odvtedy podarilo nájsť pre LNG aj ďalšie trasy.
Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák a minister Richard Sulík | Foto: Energie-portal.sk
Celkový objem importu LNG na Slovensko v tomto roku dosiahol zatiaľ 4,9 TWh (450 miliónov m3). Pre porovnanie: ročná spotreba plynu na Slovensku sa pohybuje rádovo okolo piatich miliárd m3, resp. podľa údajov z výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v rozmedzí od 51,9 TWh do 56,7 Twh v posledných piatich rokoch.
SPP v súčasnosti využíva na dodávku skvapalneného plynu najmä LNG terminály v Chorvátsku a Taliansku. V blízkej budúcnosti, po ich spustení do prevádzky, by k nim mohli pribudnúť aj LNG terminály v Nemecku.
K ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti dodávok môžu od októbra prispieť dodávky plynu z Talianska, pre ktoré SPP zabezpečil ročnú prepravnú kapacitu. Spolu so stále fungujúcou prepravnou trasou cez Ukrajinu a vyššie uvedenou severnou trasou zo Severného mora, ide o ďalšiu možnosť, ako dopraviť potrebné objemy plynu na Slovensko aj z juhu.
Štátni plynári pritom v súvislosti s diverzifikáciou prepravných trás spomínali juhoeurópsku krajinu už pred mesiacom. „Obzvlášť dôležité je Taliansko, pretože od 1. októbra tam začne tiecť 10 miliónov kubíkov denne navyše z Alžírska,“ priblížil vtedy generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák odkazujúc na aprílovú taliansko-alžírsku dohodu o navýšení prepravy cez plynovod popod Stredozemné more.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.