Celková spotreba energií v EÚ poklesla medzi rokmi 2000 až 2014 z 1133 Mtoe na 1061 Mtoe, píše sa v správe, ktorú v piatok zverejnila Európska komisia. Slovensko znížilo energetickú intenzitu najvýraznejšie spomedzi všetkých štátov.
Kým skutočná spotreba energie v roku 2014 dosiahla v EÚ len 1061 Mtoe, indikatívny cieľ spotreby energií Komisia v minulosti stanovila pre rok 2014 o 25 Mtoe vyššie. Správa preto konštatuje, že EÚ je vďaka výsledkom na dobrej ceste k splneniu svojich environmentálnych cieľov viažucich sa k roku 2020. Energetické úspory, ktoré štáty dosiahli v priebehu 15 rokov, sú ekvivalentné celkovej energetickej spotrebe Fínska.
V sektore služieb spotreba rástla
Materiál taktiež detailnejšie analyzuje spotrebu energií v štyroch sektoroch, ktoré spotrebúvajú najviac energie – ide o domácnosti, služby (terciálny sektor), dopravu a priemysel. Najvýznamnejší pokles spotreby energií nastal od roku 2000 v priemysle – išlo o bezmála 18-percentný prepad. Domácnosti znížili svoju celkovú spotrebu zhruba o 9,5 percenta.
Naopak viac energie spotrebovali zvyšné dva sektory. Kým v doprave išlo iba o mierny, 2,2-percentný nárast, sektor služieb spotreboval pred dvoma rokmi až o 16,5% viac energie než na prelome storočí. Keďže štruktúra európskej ekonomiky by sa mala i naďalej meniť a sektor služieb posilňovať najmä na úkor priemyslu, správa predpokladá, že spotreba energií v terciálnom sektore bude ďalej rásť.
Biopalivá pokrývajú 5% spotreby energií
Napriek tomu, že spotreba energií rástla najrýchlejším tempom v sektore služieb, najväčší podiel má na celkovej spotrebe stále doprava – približne 33%. Klesajúci trend v rokoch 2007 až 2013 sa v roku 2014 otočil a spotreba energií v doprave dosiahla 352,2 Mtoe.
Najväčšiu časť z tohto objemu tvorila cestná preprava, predovšetkým osobná doprava. Najvýraznejšie však spotreba rástla v iných odvetviach – v potrubnej preprave (o 192%) a medzinárodnej leteckej preprave (takmer o 15%). Z údajov, ktoré správa priniesla, taktiež vyplýva rastúci význam biopalív, predovšetkým bionafty. Ich podiel za 15 rokov vzrástol o 3,8% a dnes pokrývajú štyri percentá spotreby energií v EÚ.
Nižšia spotreba energií domácnosťami je podľa správy výsledkom predovšetkým zvyšujúcej sa energetickej efektívnosti budov a meniacich sa energetických návykov ľudí.
Spotreba energií v priemysle klesá už od krízového roku 2008. Kľúčový vplyv v tomto smere má celoeurópsky pokles produkcie ocele a železa – teda pokles spotreby energií v energeticky najnáročnejšom industriálnom odvetví.
Slovensko rekordérom
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.