Biely dom bude chcieť rokovať o zmene podmienok alebo o úplne novom dokumente. Proces odstupovania od parížskej dohody potrvá roky.
Prezident USA Donald Trump vo štvrtok na tlačovej konferencii pred Bielym domom oznámil, že Spojené štáty odstúpia od parížskej dohody o klíme. Vo svojej reči, ktorou obhajoval toto rozhodnutie, označil dohodu za hrozbu pre americkú ekonomiku a suverenitu.
Parížska dohoda z roku 2015 podľa neho uvaľuje na americké firmy nespravodlivo vysoké nároky, keďže Spojené štáty sa zaviazali k neprimerane veľkým redukciám emisií. „Bol som zvolený, aby som reprezentoval občanov Pittsburghu, nie Paríža,“ povedal Trump.
Ako americký prezident vo svojej reči opakovane zdôraznil, dohoda podľa neho predstavuje pre USA ohrozenie najmä preto, že prispieva k vytláčaniu pracovných miest z USA do iných krajín. Štáty ako Čína či India podľa neho môžu podľa podmienok dohody svoje emisie naďalej zvyšovať a budovať i nové uhoľné elektrárne, kým podmienky pre USA sú nastavené neprimerane prísne.
Parížska klimatická dohoda stojí americkú ekonomiku takmer tri bilióny dolárov kvôli zníženej produkcii a celkovo viac ako deväť miliónov pracovných miest v priemysle a energetike, uviedol Biely dom vo svojom stanovisku. Odstúpenie od dohody podľa Trumpa umožní okrem iného otvárať i nové uhoľné bane.
Podpora tradičných fosílnych palív, predovšetkým podpora ťažby a spaľovania uhlia, patrí do Trumpovej agendy už od volebnej kampane. V marci Trump rozhodol o uvoľnení Obamovej regulácie týkajúcej sa nakladania s ťažobným odpadom.
Čo bude nasledovať?
Trumpovo rozhodnutie stiahnuť sa z parížskej klimatickej dohody znamená, že z ochrany klímy sa zrejme stane jedna zo silných tém pred najbližšími voľbami. Ako vo svojej analýze pre The Sydney Morning Herald upozorňuje klimatický žurnalista Paul McGeough, hoci Trump nepotrebuje pre svoje rozhodnutie podporu Kongresu, proces odstupovania od dohody sa natiahne na roky.
„Ako prezident ktorý rád reaguje zhurta, Trump bude v tomto prípade musieť byť trpezlivý. Dohoda zamedzuje zmluvným krajinám vystúpiť z nej v prvých troch rokoch a následne začne platiť pravidlo, že o vystúpení musia ostatných informovať s ročným predstihom – je to teda proces, ktorý znamená, že Trump bude odstúpenie z Paríža formalizovať v predvečer ďalších prezidentských volieb,“ uvádza McGeough.
Trump sa podľa svojho štvrtkového vyjadrenia bude usilovať vyrokovať pre Spojené štáty novú dohodu, ktorá by preniesla väčšie bremeno na rozvojové štáty a predovšetkým na v súčasnosti najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia – Čínu.
„Vystupujeme, avšak začneme znovu rokovať a uvidí sa, či dokážeme dosiahnuť dohodu, ktorá bude spravodlivá. Ak áno, bude to skvelé. Ak nie, aj to je v poriadku... začneme rokovania o opätovnom vstúpení do parížskej dohody alebo o úplne novom dohode, ktorá bude založená na podmienkach spravodlivých pre Spojené štáty, naše firmy, našich pracujúcich, našich ľudí, našich daňovníkov,“ načrtol Trump ďalší postup.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.