SPNZ: Plán obnovy by mal podporiť aj nové zdroje pre bioodpad | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

SPNZ: Plán obnovy by mal podporiť aj nové zdroje pre bioodpad

Zamestnávateľské združenie a plynárenský zväz vítajú strategický dokument, mal by však viac zohľadňovať potenciál plynárenstva.

SPNZ: Plán obnovy by mal podporiť aj nové zdroje pre bioodpad

Foto: Dreamstime

Plán obnovy a odolnosti SR považuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) za veľmi dôležitý strategický dokument na obnovu ekonomiky. Oproti zverejnenému zneniu, ktoré Ministerstvo financií (MF) SR posunulo do medzirezortného pripomienkového konania, by však mal výraznejšie zohľadňovať súčasný i budúci potenciál plynárenstva, uviedli pre TASR v spoločnom stanovisku AZZZ a jej člen Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ).

"Vítame, že návrh plánu obnovy a odolnosti vytvára priestor pre zvyšovanie energetickej efektívnosti budov prostredníctvom rekonštrukcie verejných a historických budov a rodinných domov. Komplexná obnova budov vrátane náhrady vysokoemisných kotlov spaľujúcich tuhé palivo nízkoemisnými alternatívami aj s využitím zemného plynu, je kľúčová pre dosiahnutie cieľov nielen v oblasti boja s klimatickou zmenou, ale aj v záujme zlepšenia kvality ovzdušia," uviedli zástupcovia zamestnávateľov.

SPNZ je spokojný s tým, že oblasť skladovania energie je tiež súčasťou plánu obnovy. Zväz zároveň verí, že pri implementácii plán poskytne priestor aj na podporu inovatívnych projektov zameraných na skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov s využitím potenciálu a kapacity existujúcich podzemných zásobníkov a synergií s plynárenstvom.

Pozitívne je podľa zväzu vyčlenenie prostriedkov pre takzvaný repowering obnoviteľných zdrojov, vrátane bioplynových staníc. Podpora by však mala byť prístupná aj pre budovanie nových zdrojov výroby biometánu zo separovaného zberu biologicky rozložiteľného odpadu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny za dodávku elektriny a plynu vzrástli za rok o 76 %

Ceny za dodávku elektriny a plynu vzrástli za rok o 76 %

Ceny priemyselných výrobcov v dodávke elektriny a plynu sa od začiatku roka zvýšili o tri štvrtiny, vyplýva z údajov štatistického úradu.

GreenWay kupuje nabíjacie stanice svojho konkurenta

GreenWay kupuje nabíjacie stanice svojho konkurenta

Sieť spoločnosti sa rozrastie o 70 AC nabíjačiek pre elektromobily.

SIEA podporí inovácie v energetike, otvára novú výzvu pre podnikateľov

SIEA podporí inovácie v energetike, otvára novú výzvu pre podnikateľov

Zapojiť sa môžu všetky slovenské podniky so sídlom mimo bratislavskej župy.