Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo

Parlament schválil opozičný návrh na zmenu zákona o podpore OZE, od ktorého si aktivisti sľubujú obmedzenie ťažby a spaľovania kvalitného dreva.

Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo

Foto: Energie-portal.sk

Parlament schválil poslanecký návrh, ktorým sa dopĺňa zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby.

Opoziční poslanci v novele spresňujú definíciu biomasy pre potreby tohto zákona tak, aby boli zrušené dotácie na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach, ale zachovali sa dotácie na výrobu energie z dreva pochádzajúceho z energetických odpadov a dotácie na výrobu energie z dreva, ktoré je odpadom z drevospracujúceho priemyslu."Chceme dosiahnuť to, aby biomasou bola naozaj biomasa a nie zdravé stromy," odôvodňoval návrh Ján Budaj z OĽaNO.

V uvedenom zákone sa upravuje text súvisiaci s biomasou ako obnoviteľným zdrojom energie. Nové znenie článku I v paragrafe 2 ods. 1 písm. a) piaty bod je nasledovné: “5. biomasa vrátane všetkých produktov jej spracovania, okrem dreva, ktoré nepochádza z energetických porastov, okrem dreva, ktoré nie je odpadom z drevospracujúceho priemyslu a okrem dreva, ktoré nie je odpadom z ostatných druhov priemyslu (napríklad odpadové drevené obaly a palety, odpady z dreva zo stavieb a demolácií.”

Podporované druhy biomasy

Týmto pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa podľa predkladateľov vychádza v ústrety pripomienkam podnikateľských združení a pripomienkam vlády. “Skutočne, text našej pôvodnej dôvodovej správy nepresne uvádzal, že upresňujeme definíciu biomasy. Správnejšie by bolo uvádzať, že sa upresňuje, ktoré druhy biomasy sa na účely tohto zákona považujú za podporovaný obnoviteľný zdroj energie, respektíve druh biomasy podľa pôvodu tak, aby boli zrušené dotácie… Táto nepresnosť dôvodovej správy však nemá nijaký vplyv na navrhovaný text zákona.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.