VSDS
INNOGY
INNOGY

Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo

Parlament schválil opozičný návrh na zmenu zákona o podpore OZE, od ktorého si aktivisti sľubujú obmedzenie ťažby a spaľovania kvalitného dreva.

Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo

Foto: Energie-portal.sk

Parlament schválil poslanecký návrh, ktorým sa dopĺňa zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby.

Opoziční poslanci v novele spresňujú definíciu biomasy pre potreby tohto zákona tak, aby boli zrušené dotácie na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach, ale zachovali sa dotácie na výrobu energie z dreva pochádzajúceho z energetických odpadov a dotácie na výrobu energie z dreva, ktoré je odpadom z drevospracujúceho priemyslu."Chceme dosiahnuť to, aby biomasou bola naozaj biomasa a nie zdravé stromy," odôvodňoval návrh Ján Budaj z OĽaNO.

V uvedenom zákone sa upravuje text súvisiaci s biomasou ako obnoviteľným zdrojom energie. Nové znenie článku I v paragrafe 2 ods. 1 písm. a) piaty bod je nasledovné: “5. biomasa vrátane všetkých produktov jej spracovania, okrem dreva, ktoré nepochádza z energetických porastov, okrem dreva, ktoré nie je odpadom z drevospracujúceho priemyslu a okrem dreva, ktoré nie je odpadom z ostatných druhov priemyslu (napríklad odpadové drevené obaly a palety, odpady z dreva zo stavieb a demolácií.”

Podporované druhy biomasy

Týmto pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa podľa predkladateľov vychádza v ústrety pripomienkam podnikateľských združení a pripomienkam vlády. “Skutočne, text našej pôvodnej dôvodovej správy nepresne uvádzal, že upresňujeme definíciu biomasy. Správnejšie by bolo uvádzať, že sa upresňuje, ktoré druhy biomasy sa na účely tohto zákona považujú za podporovaný obnoviteľný zdroj energie, respektíve druh biomasy podľa pôvodu tak, aby boli zrušené dotácie… Táto nepresnosť dôvodovej správy však nemá nijaký vplyv na navrhovaný text zákona.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.