INNOGY
INNOGY
INNOGY

Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo

Parlament schválil opozičný návrh na zmenu zákona o podpore OZE, od ktorého si aktivisti sľubujú obmedzenie ťažby a spaľovania kvalitného dreva.

Spaľovať sa má iba energetické a odpadové drevo

Foto: Energie-portal.sk

Parlament schválil poslanecký návrh, ktorým sa dopĺňa zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby.

Opoziční poslanci v novele spresňujú definíciu biomasy pre potreby tohto zákona tak, aby boli zrušené dotácie na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach, ale zachovali sa dotácie na výrobu energie z dreva pochádzajúceho z energetických odpadov a dotácie na výrobu energie z dreva, ktoré je odpadom z drevospracujúceho priemyslu."Chceme dosiahnuť to, aby biomasou bola naozaj biomasa a nie zdravé stromy," odôvodňoval návrh Ján Budaj z OĽaNO.

V uvedenom zákone sa upravuje text súvisiaci s biomasou ako obnoviteľným zdrojom energie. Nové znenie článku I v paragrafe 2 ods. 1 písm. a) piaty bod je nasledovné: “5. biomasa vrátane všetkých produktov jej spracovania, okrem dreva, ktoré nepochádza z energetických porastov, okrem dreva, ktoré nie je odpadom z drevospracujúceho priemyslu a okrem dreva, ktoré nie je odpadom z ostatných druhov priemyslu (napríklad odpadové drevené obaly a palety, odpady z dreva zo stavieb a demolácií.”

Podporované druhy biomasy

Týmto pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa podľa predkladateľov vychádza v ústrety pripomienkam podnikateľských združení a pripomienkam vlády. “Skutočne, text našej pôvodnej dôvodovej správy nepresne uvádzal, že upresňujeme definíciu biomasy. Správnejšie by bolo uvádzať, že sa upresňuje, ktoré druhy biomasy sa na účely tohto zákona považujú za podporovaný obnoviteľný zdroj energie, respektíve druh biomasy podľa pôvodu tak, aby boli zrušené dotácie… Táto nepresnosť dôvodovej správy však nemá nijaký vplyv na navrhovaný text zákona.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Čerstvé čísla Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ.