Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Solárny ohrev vody a dôležitosť čistého výmenníka tepla

Slovenský výrobca solárnych kolektorov sa podelil o praktické poznatky z dlhodobého monitorovania a hodnotenia solárneho termického systému v objekte s veľkou spotrebou energií.

Solárny ohrev vody a dôležitosť čistého výmenníka tepla

Foto: Thermo/Solar

Slovenská spoločnosť Thermo/Solar Žiar inštalovala pred niekoľkými rokmi v srbskom meste Zreňanin v rámci štátnej zahraničnej pomoci termický solárny systém pre ohrev teplej vody v miestnej nemocnici. Na minuloročnej konferencii Vykurovanie 2017 sa podelila o poznatky z dlhodobého monitorovania a hodnotenia systému.

Koncom minulého storočia sa v meste postavila nová nemocnica s vysokými nárokmi na teplo a teplú vodu, ktorých výrobu zabezpečoval kotol na zemný plyn. Jednou z možností, ako znížiť náklady na energie, je využitie slnečnej energie na ohrev teplej vody. Dlhodobým meraním bolo zistené, že jej maximálna denná spotreba v nemocnici je 20-25 m3, priemerná 15-20m3. K tomu sa pridružujú nemalé straty tepla pri jej výrobe a rozvode, takže celkové množstvo tepelnej energie na ohrev vody sa pohybuje na úrovni 90 kWh/m3.

Zásobníkové ohrievače vody

Teplá voda sa pripravovala v dvoch zásobníkových ohrievačoch každý s objemom 10 000 litrov. Jej spotreba je najväčšia ráno a poobede preto sa mohol znížiť potrebný akumulačný objem vo vzťahu k inštalovanej kolektorovej ploche. Namiesto obvyklých 50 litrov objemu zásobníka na 1m 2 kolektorovej plochy postačovala polovica. Jeden z existujúcich zásobníkov sa preto vyčlenil na účely solárneho ohrevu a druhý ostal pripojený ku kotlu a slúži na dohrev.

Slnečné kolektory

K zásobníku s objemom 10 000 litrov navrhnutých celkom 200 ks slnečných kolektorov typu TS300. Tie sú orientované takmer presne na juh a majú sklon 30°. Zapojené sú spôsobom Tichelmann v štyroch radoch, pričom každý rad pozostáva z piatich blokov po 10 kusov.

Zdroj: Thermo/Solar Žiar, Vykurovanie 2017

Diaľkové monitorovanie odhalilo závady

Riadenie a reguláciu zabezpečuje špecializovaný solárny regulátor v počítači, pripojený na internet, čo umožňuje nepretržité monitorovanie zariadenia. “Trvalé diaľkové monitorovanie systému umožnilo včas odhaliť neštandardné stavy a javy, ktoré by mohli mať negatívny dopad na prácu zariadenia a energetické výsledky.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrická domová prípojka od VSD za sedem dní

Elektrická domová prípojka od VSD za sedem dní

Distribučná spoločnosť rozšírila ponuku produktov o zrealizovanie prípojky na kľúč - od naprojektovania až po kompletnú realizáciu pripojenia zákazníka do sústavy.

Chladiace boxy v obchodoch by mohli poskytovať frekvenčné služby v sieti

Chladiace boxy v obchodoch by mohli poskytovať frekvenčné služby v sieti

Zariadenia na uchovávanie mrazených potravín môžu vytvoriť veľkú virtuálnu batériu a zároveň znížiť reťazcom náklady na energie.

Aj cestovný ruch potrebuje elektroenergetickú infraštruktúru

Aj cestovný ruch potrebuje elektroenergetickú infraštruktúru

Zástupcovia Mesta Vysoké Tatry a spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) podpísali 18. júna Memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci.