INNOGY
INNOGY
INNOGY

Solárny ohrev vody a dôležitosť čistého výmenníka tepla

Slovenský výrobca solárnych kolektorov sa podelil o praktické poznatky z dlhodobého monitorovania a hodnotenia solárneho termického systému v objekte s veľkou spotrebou energií.

Solárny ohrev vody a dôležitosť čistého výmenníka tepla

Foto: Thermo/Solar

Slovenská spoločnosť Thermo/Solar Žiar inštalovala pred niekoľkými rokmi v srbskom meste Zreňanin v rámci štátnej zahraničnej pomoci termický solárny systém pre ohrev teplej vody v miestnej nemocnici. Na minuloročnej konferencii Vykurovanie 2017 sa podelila o poznatky z dlhodobého monitorovania a hodnotenia systému.

Koncom minulého storočia sa v meste postavila nová nemocnica s vysokými nárokmi na teplo a teplú vodu, ktorých výrobu zabezpečoval kotol na zemný plyn. Jednou z možností, ako znížiť náklady na energie, je využitie slnečnej energie na ohrev teplej vody. Dlhodobým meraním bolo zistené, že jej maximálna denná spotreba v nemocnici je 20-25 m3, priemerná 15-20m3. K tomu sa pridružujú nemalé straty tepla pri jej výrobe a rozvode, takže celkové množstvo tepelnej energie na ohrev vody sa pohybuje na úrovni 90 kWh/m3.

Zásobníkové ohrievače vody

Teplá voda sa pripravovala v dvoch zásobníkových ohrievačoch každý s objemom 10 000 litrov. Jej spotreba je najväčšia ráno a poobede preto sa mohol znížiť potrebný akumulačný objem vo vzťahu k inštalovanej kolektorovej ploche. Namiesto obvyklých 50 litrov objemu zásobníka na 1m 2 kolektorovej plochy postačovala polovica. Jeden z existujúcich zásobníkov sa preto vyčlenil na účely solárneho ohrevu a druhý ostal pripojený ku kotlu a slúži na dohrev.

Slnečné kolektory

K zásobníku s objemom 10 000 litrov navrhnutých celkom 200 ks slnečných kolektorov typu TS300. Tie sú orientované takmer presne na juh a majú sklon 30°. Zapojené sú spôsobom Tichelmann v štyroch radoch, pričom každý rad pozostáva z piatich blokov po 10 kusov.

Zdroj: Thermo/Solar Žiar, Vykurovanie 2017

Diaľkové monitorovanie odhalilo závady

Riadenie a reguláciu zabezpečuje špecializovaný solárny regulátor v počítači, pripojený na internet, čo umožňuje nepretržité monitorovanie zariadenia. “Trvalé diaľkové monitorovanie systému umožnilo včas odhaliť neštandardné stavy a javy, ktoré by mohli mať negatívny dopad na prácu zariadenia a energetické výsledky.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Aj tento rok organizuje Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) tradičný výročný seminár „Fotovoltika a OZE v roku 2020.“

Pozvánka: Medzinárodná servisná konferencia

Pozvánka: Medzinárodná servisná konferencia

Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku pozýva na 15. ročník konferencie, na ktorej bude uvedená publikácia k veľkým tepelným čerpadlám a k novým technológiám a komponentom v chladiacej a klimatizačnej technike.

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Štúdia porovnávala energetickú a ekonomickú efektívnosť rôznych variantov zatepľovania bytoviek z hľadiska životného cyklu budovy.