VSDS
VSDS
INNOGY

Solárny ohrev vody a dôležitosť čistého výmenníka tepla

Slovenský výrobca solárnych kolektorov sa podelil o praktické poznatky z dlhodobého monitorovania a hodnotenia solárneho termického systému v objekte s veľkou spotrebou energií.

Solárny ohrev vody a dôležitosť čistého výmenníka tepla

Foto: Thermo/Solar

Slovenská spoločnosť Thermo/Solar Žiar inštalovala pred niekoľkými rokmi v srbskom meste Zreňanin v rámci štátnej zahraničnej pomoci termický solárny systém pre ohrev teplej vody v miestnej nemocnici. Na minuloročnej konferencii Vykurovanie 2017 sa podelila o poznatky z dlhodobého monitorovania a hodnotenia systému.

Koncom minulého storočia sa v meste postavila nová nemocnica s vysokými nárokmi na teplo a teplú vodu, ktorých výrobu zabezpečoval kotol na zemný plyn. Jednou z možností, ako znížiť náklady na energie, je využitie slnečnej energie na ohrev teplej vody. Dlhodobým meraním bolo zistené, že jej maximálna denná spotreba v nemocnici je 20-25 m3, priemerná 15-20m3. K tomu sa pridružujú nemalé straty tepla pri jej výrobe a rozvode, takže celkové množstvo tepelnej energie na ohrev vody sa pohybuje na úrovni 90 kWh/m3.

Zásobníkové ohrievače vody

Teplá voda sa pripravovala v dvoch zásobníkových ohrievačoch každý s objemom 10 000 litrov. Jej spotreba je najväčšia ráno a poobede preto sa mohol znížiť potrebný akumulačný objem vo vzťahu k inštalovanej kolektorovej ploche. Namiesto obvyklých 50 litrov objemu zásobníka na 1m 2 kolektorovej plochy postačovala polovica. Jeden z existujúcich zásobníkov sa preto vyčlenil na účely solárneho ohrevu a druhý ostal pripojený ku kotlu a slúži na dohrev.

Slnečné kolektory

K zásobníku s objemom 10 000 litrov navrhnutých celkom 200 ks slnečných kolektorov typu TS300. Tie sú orientované takmer presne na juh a majú sklon 30°. Zapojené sú spôsobom Tichelmann v štyroch radoch, pričom každý rad pozostáva z piatich blokov po 10 kusov.

Zdroj: Thermo/Solar Žiar, Vykurovanie 2017

Diaľkové monitorovanie odhalilo závady

Riadenie a reguláciu zabezpečuje špecializovaný solárny regulátor v počítači, pripojený na internet, čo umožňuje nepretržité monitorovanie zariadenia. “Trvalé diaľkové monitorovanie systému umožnilo včas odhaliť neštandardné stavy a javy, ktoré by mohli mať negatívny dopad na prácu zariadenia a energetické výsledky.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ sa uskutoční 2. - 4. septembra tohto roku v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Ďalší, už 26. ročník konferencie ponúka aj tento rok veľkú porciu informácií o nových technológiách, legislatíve a trendoch v teplárenstve a energetike.

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Tretí ročník úspešnej konferencie, spájajúcej IT a biznis na medzinárodnej úrovni, bude prebiehať počas troch popoludní, od 9. do 11. júna vo virtuálnej podobe.