Slovak Emission Trading
INNOGY
SPP - Distribúcia

Solárne panely s rekordne vysokou účinnosťou môžu prísť na trh o pár rokov

Vedci prišli na spôsob, ako využiť ešte viac slnečného svetla dopadajúceho na fotovoltické zariadenie. Premeniť myšlienku do reálneho výsledku trvalo 40 rokov.

Solárne panely s rekordne vysokou účinnosťou môžu prísť na trh o pár rokov

Foto: Fotolia

Vedci z amerických univerzít MIT a Princeton prišli s novým spôsobom konštrukcie solárnych panelov, ktorým je možné posunúť účinnosť fotovoltických zariadení opäť o niečo vyššie. Dokonca vyššie ako sa doteraz predpokladalo, že je teoreticky možné.

Tradičné kremíkové solárne bunky sa vyznačujú maximálnou účinnosťou pri premene svetelnej energie na úrovni 29 percent. Zhruba takýto podiel dopadajúcich svetelných lúčov je možné premeniť na užitočnú elektrinu.

Zvýšenie účinnosti na 35 %

Solárne panely bežne predávané na trhu dosahujú účinnosť medzi 20 – 25 %, pričom platí, že čím vyššia účinnosť pri využívaní dopadajúceho slnečného svitu, tým vyššia cena panelu. Vedci však nedávno prišli s objavom, ktorý posúva mieru využiteľnej energie a teda aj výkonnosť solárnych panelov na vyššiu úroveň.

VIESSMANN

Fotóny dopadajúceho žiarenia zvyčajne prenášajú energiu iba do jediného elektrónu pri prechode kremíkovými solárnymi článkami. Niektoré časti svetelného spektra, najmä modré a zelené svetlo, však majú dostatok energie, aby uviedli do “excitovaného” stavu viacero elektrónov. Táto energia sa doteraz premieňala na zvyškové teplo. Vedci však prišli na spôsob, ako aj túto nevyužívanú energiu premeniť na elektrinu a zvýšiť účinnosť panelov až na 35 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Oplatí sa kotol na olej? Aj olejové kotly môžu byť výhodné riešenie

Oplatí sa kotol na olej? Aj olejové kotly môžu byť výhodné riešenie

Kotly na olej môžu byť v niektorých prípadoch zaujímavé riešenie pre technické zabezpečenie budov. Oplatí sa olejový kotol aj vám? Prečítajte si, aké výhody so sebou olejové kotly prinášajú a na čo si dať pri ich kúpe pozor.

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Pozvánka na konferenciu: ENEF 2020

Pozvánka na konferenciu: ENEF 2020

14. ročník Medzinárodnej konferencie "enef" nadväzuje na úspešnú históriu konania tohto podujatia, ktoré sa v dvojročnej periodicite organizuje na Slovensku už od roku 1994.