INNOGY
INNOGY
INNOGY

Smrť baníkov v Číne ovplyvnila ceny komodít v Európe

Ceny elektriny od začiatku roka až do včera mali neurčitý trend a obchodníci vyčkávali na impulz z trhov. Ten prišiel práve na začiatku tohto týždňa z Číny.

Smrť baníkov v Číne ovplyvnila ceny komodít v Európe

Foto: Fotolia

V Číne sa totiž v sobotu popoludní v provincii Shaanxi, konkrétne v meste Shenmu, stalo banské nešťastie, kde prišlo o život 21 baníkov.

Čínska vláda neposkytla zatiaľ konkrétne podrobnosti k tejto udalosti, avšak banská oblasť v okolí spomínanej provincie Shaanxi je treťou najväčšou oblasťou v Číne produkujúcou uhlie.

Nariadenie vlády pozastaviť ťažbu v tejto oblasti a vykonať prísne bezpečnostné kontroly vyvolalo nervozitu na komoditných trhoch a tie samozrejme zareagovali rastom ceny.

Ďalšie komplikácie s dodávkou uhlia spôsobuje štrajk v najväčšej železničnej spoločnosti Aurizon. Štrajkujúci oznámili, že od budúceho týždňa bude štrajk postihovať prepravu uhlia zo strategických banských oblastí.

Spoločnosť Aurizon prevádzkuje uhoľnú prepravnú sieť v oblasti Queensland s dĺžkou 2670km a s dennou prepravnou kapacitou okolo 500 000 ton.

„Deje sa to práve v období, kedy sa na Európu valí vlna chladného počasia. Predpovedané ochladenie v budúcom týždni je až o 7° C pod normálom, teda pod tridsaťročným ročným teplotným priemerom, čo zvyšuje dopyt po komoditách, s čím rastú aj ceny spotového trhu,“ uviedol Marián Rosinec, špecialista na nákup elektriny spoločnosti Stredoslovenská energetika, a. s.

Podľa M. Rosinca to spolu s ďalšími faktormi, akými sú napríklad neistota vyplývajúca z rokovaní o odstavovaní výroby elektriny z uhlia v Nemecku a prebiehajúci Brexit, vyvoláva aj impulz dlhodobým kontraktom s elektrinou, ktorej cena sa za posledné dva dni dostala do prudko rastúceho trendu a vyskočila o dve eurá, čo je pre bežný komoditný trh neštandardné.

„Cena pre slovenský kontrakt Baseload Cal20 sa dnes pohybuje pri hodnote 53,60€/MWh no bez likvidity,“ uzatvára M. Rosinec.

Zdroj: SSE, a.s.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.