Teplárne chcú využiť Modernizačný fond najmä na svoju modernizáciu a rekonštrukciu systémov CZT, jedna z nich predložila aj projekt zameraný na využitie geotermálnej energie.
Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov, uskladňovanie energie, rekonštrukcia systémov diaľkového vykurovania v Košiciach, Martine a Leviciach, ekologizácia zvolenskej teplárne či transformácia hnedouhoľnej Elektrárne Nováky na tepláreň.
Tieto a ďalšie zámery majú veľkú šancu získať podporu z novovzniknutého Modernizačného fondu, ktorý sa naplno rozbehne už v roku 2021.
Z približne 130 projektov, ktoré predložila zhruba tridsiatka rôznych subjektov, teraz medzirezortná komisia vybrala jednu viacročnú dotačnú schému a 19 investičných projektov, ktoré Slovensko v rámci indikatívneho zoznamu posiela na odobrenie do Bruselu.
V tomto článku sa dozviete:
- ako prebiehal výber zámerov do indikatívneho zoznamu,
- na aké zámery Slovensku žiada o podporu,
- aký bude ďalší postup,
- akú podporu Modernizačný fond poskytne.
Rozhodla komisia MŽP SR a MH SR
Ministerstvo životného prostredia pripravilo indikatívny zoznam projektov, ako to vyžaduje vykonávacie nariadenie Európskej komisie, v spolupráci s rezortom hospodárstva.
Komisia pre Modernizačný fond, ktorá mala za úlohu vybrať do konca novembra 2020 projekty do indikatívneho zoznamu, vznikla na základe rozhodnutia šéfa envirorezortu Jána Budaja 15. októbra. Skladá sa z piatich členov za MŽP SR a piatich členov za MH SR, vrátane štátnych tajomníkov za oba rezorty, Juraja Smatanu a Karola Galeka.
Do októbra 2020 envirorezort zaevidoval 124 projektových zámerov s celkovou požadovanou podporou v objeme štyroch miliárd eur. Tento zásobník projektov následne posudzovala komisia pre Modernizačný fond. Tá mala pri výbere projektov mantinely nastavené legislatívou.
Podľa zákona o obchodovaní s emisnými kvótami musia dve tretiny z prostriedkov Modernizačného fondu ísť na financovanie projektov pre prevádzky spadajúce pod európsky systém obchodovania s emisnými kvótami (EU ETS), ktoré vyrábajú teplo a elektrinu za spaľovania. Práve z výnosov z predaja emisných kvót je financovaný aj Modernizačný fond.
Ďalšou podmienkou, na ktorú medzirezortná komisia prihliadala, bolo, že podporené projekty by mali znižovať emisie skleníkových plynov a mali by byť dostatočne predpripravené na to, aby sa dali realizovať v priebehu najbližších dvoch rokov.
„Bolo potrebné vziať do úvahy aj skutočnosť, že podľa predbežných odhadov bude mať Slovenská republika v prvých dvoch rokoch fungovania Modernizačného fondu k dispozícii 240 miliónov eur,“ uviedol envirorezort.
Ako sme na Energie-portal.sk informovali už v októbri, ministerstvo životného prostredia počítal s podporou projektov aj prostredníctvom viaceročných schém. Jedna takáto dotačná schéma sa napokon dostala aj do indikatívneho zoznamu zámerov, ktoré majú veľkú šancu získať z nového fondu podporu.
Aké zámery sú v hre?
Výberová komisia do indikatívneho zoznamu zámerov vybrala 20 zámerov, z toho 19 investičných projektov a jednu viacročnú schému, prostredníctvom ktorej bude možné rozdeľovať dotácie na väčší počet projektov.
Indikatívny zoznam zámerov ministerstvo vo štvrtok 10. decembra 2020 zaslalo na posúdenie Európskej investičnej banke a Európskej komisii.
Údaje uvedené v indikatívnom zozname projektov nie sú záväzné a v roku 2020 sa ešte môžu dopĺňať. Pri jednotlivých zámeroch však už je špecifikované, akej oblasti sa týkajú, kedy by mali byť realizované a čo budú zamýšľané investície zahŕňať.
Väčšinu projektov predložili teplárne
Najväčší počet zámerov, ktoré sa dostali do indikatívneho zoznamu, predložila spoločnosť Veolia Energia Levice.
Päť projektov tohto podniku sa týka investícií do rozšírenia a rekonštrukcie CZT v Leviciach, ekologizácie parných kotlov či úpravy a chladenia sacieho vzduchu plynovej turbíny. Veolia Energia Levice tieto investície plánuje zrealizovať v rokoch 2023, rozšírenie distribučného systému CZT o nového odberateľa už v roku 2022.
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.