INNOGY
INNOGY
INNOGY

Slovensko dotuje fosílne palivá viac než väčšina okolitých krajín

Dotácie v odvetví energetiky v Európe sa v období rokov 2008 až 2016 zvýšili celkovo o 14 % na 169 miliárd eur. Napriek deklaráciam o dekarbonizácii podpora fosílnych palív neklesá.

Slovensko dotuje fosílne palivá viac než väčšina okolitých krajín

Foto: Fotolia

Dane v odvetví energetiky, ktoré vlády členských krajín EÚ vybrali v roku 2016, predstavovali spolu 280 miliárd eur. V percentuálnom podieli zo všetkých daňových príjmov to znamená 4,7 %. Táto úroveň je pomerne stabilná od roku 2008. Najväčším dielom zo všetkých druhov daní v energetike sa podieľa spotrebná daň, kde až 80 % príjmov tvoria ropné produkty.

Európska komisia vo svojej správe o cenách energií v Európe pripomína dôležitosť úlohy, ktorú energetické dane zohrávajú v ekonomike. “Predstavujú výrazný príjem do celkového rozpočtu, ktorý je dôležitý nielen v časoch jeho obmedzovania. Vysoký podiel daní na cenách energií tlmí dopad nestabilných cien fosílnych palív. Zmierňovanie dopadu neočakávaných výkyvov cien chráni spotrebiteľov a celé odvetvie.”

Brusel zdôvodňuje dane zlyhávaním trhu

Podľa EK dane a poplatky v energetike sa používajú tiež pri posilňovaní cenových signálov na odradenie od istého správania sa, napríklad nadmernej spotrebe znečisťujúcich alebo inak škodlivých palív. Okrem toho vraj pomáhajú “pri zlyhávaní trhu, kedy dotujú investície do oblastí, ktoré energetický trh dostatočne nerieši.”

Bruselskí úradníci zároveň priznávajú, že existujú dotácie, ktoré sa prostredníctvom zmenených podmienok stali nadbytočnými alebo nadmernými. “EÚ a G20 vyzývajú predovšetkým na odstránenie dotovania fosílnych palív, pretože brzdia prechod na čistejšiu energiu.”

Dane a poplatky v cene elektriny v SR takmer najvyššie

Práve dane a rôzne poplatky zahrnuté v cene elektrickej energie na Slovensku spôsobujú, že konečná cena, ktorú platia domácnosti aj podniky, je oveľa vyššia. Slovensko pritom práve vo výške týchto daní a poplatkov patrí medzi krajiny najviac zdaňujúce elektrinu v Európe. Ako už Energie-portal.sk informoval, tento podiel dosahuje 40 %. Viac zaťažujú cenu elektriny už iba v Nemecku, Portugalsku a Dánsku.  

To znamená, že z každých 100 eur, ktoré odberateľ zaplatí za odber elektriny, smeruje približne 40 eur na štátom určené účely. Príkladom je tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá ide na obnoviteľné zdroje energie (OZE), kombinovanú výrobu (KVET) a ťažbu uhlia. Samotná silová elektrina – komodita – tvorí iba menšiu časť koncovej ceny elektriny, v roku 2017 takmer 28 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SAPI: Skutočný potenciál zelenej energetiky je na Slovensku väčší, než štát počíta

SAPI: Skutočný potenciál zelenej energetiky je na Slovensku väčší, než štát počíta

Národný energetický a klimatický plán má podľa odborníkov zo Slovenskej klimatickej iniciatívy značné rezervy.

Hasiči v Mochovciach prvýkrát cvičili náhradné doplňovanie vody z väčšej vzdialenosti (VIDEO)

Hasiči v Mochovciach prvýkrát cvičili náhradné doplňovanie vody z väčšej vzdialenosti (VIDEO)

Súčasťou unikátneho cvičenia hasičov, policajtov a záchranárov bola aj simulácia prostredia s výskytom rádioaktívnych látok.

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

Schválenie ambicióznejšieho cieľa klimatickej politiky stroskotalo na odmietavom postoji krajín V4 a Nemecka. Slovensko sa nakoniec pridalo k väčšine.