VSDS
INNOGY
Belimo 2

Slovenskí biopalivári pociťujú výrazný pokles dopytu po bioetanole

Tržby z predaja bioetanolu v roku 2020 budú nižšie o desiatky percent, tvrdí M. Sabol z Envien Group.

Slovenskí biopalivári pociťujú výrazný pokles dopytu po bioetanole

Foto: depositphotos

Kombinácia následkov opatrení voči pandémii a nižší dopyt po palivách spôsobuje problémy aj odvetviam ekonomiky závislých na doprave. Lacná ropa a pohonné hmoty je síce dobrá správa pre spotrebiteľov, ale menej potešujúca pre výrobcov palív aj biopalív.

Cena palivového liehu v Európe dosahovala ešte koncom vlaňajška takmer 700 eur za kubický meter. Do začiatku apríla sa však prepadla o polovicu. Môže za to najmä chýbajúci dopyt po pohonných hmotách. Pri tejto úrovni sa marže niektorých podnikov začínajú blížiť nule a produkcia etanolu sa stáva nerentabilnou.

Čiastočne odvetviu pomáha výnimka pri používaní technického liehu aj na výrobu dezinfekčných prostriedkov, po ktorých je v súčasnosti veľký dopyt. Ani preorientovanie časti produkcie však nemôže vykryť straty z predaja liehu na palivové účely. Zariadenia sú nútené znižovať produkciu.

Medzi výrobcov palivového liehu, ktorí časť produkcie preorientovali z bioetanolu na technický lieh pre hygienické a čistiace prostriedky, patrí aj skupina Envien Group.

„Dopyt po liehu na dezinfekčné prostriedky sa postupne stabilizuje. Počiatočný nedostatok na trhu sa nám podarilo z časti uspokojiť. Zároveň sme presvedčení, že dopyt po dezinfekčných prostriedkoch bude dlhodobo vyšší, než pred koronakrízou, aj po tom čo sa nám ju podarí zvládnuť,“ hovorí pre Energie-portal.sk Matej Sabol, generálny riaditeľ Envien Group.

Graf: Vývoj ceny palivového liehu v Európe

Zdroj: ICIS

Produkcia bioetanolu stagnovala už pred krízou

Medziročný prepad produkcie o 13 % zaznamenal už za vlaňajšok trh s biopalivami v najväčšej európskej ekonomike v Nemecku. Úroveň predaja zostala na rovnakej úrovni, pričom o 1 % vzrástol podiel paliva E10 (s podielom bioetanolovej zložky do 10 %) na takmer 14 %.

„Dopyt po bioetanole ako prísade do motorových palív výrazne klesá v celej Európe, pretože potreba fosílnych palív sa znížila v dôsledku nižšej výkonnosti ekonomiky a obmedzení,“ tvrdí Stefan Walter, riaditeľ nemeckej Asociácie bioetanolového priemyslu.

Produkcia etanolu v USA klesla vlani medziročne o 16 % na šesťročné minimum. Niektorí výrobcovia liehu z kukurice už zatvárajú brány tovární, v problémoch sú aj brazílski producenti liehu z cukrovej trstiny. Biopalivárske odvetvie na severo aj juhoamerickom kontinente však bolo v ťažkostiach už pred „vírusovými“ udalosťami. Od roku 2011 ukončilo v Brazílii činnosť 50 spracovateľov a ďalších 70 zbankrotovalo.

Optimizmus na severoamerickom trhu nepridáva ani zvažovanie možnosti predĺženia výnimiek primiešavania ekologickej zložky do palív pre menšie rafinérie v USA.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

 • ako ovplyvňuje situácia v USA a Brazílii európsky trh s biopalivami
 • ako reagoval slovenský výrobca na nižší dopyt po palivách
 • prečo sa objavujú snahy o zrušenie minimálneho podielu biozložky v palivách a kto za týmito návrhmi môže stáť
 • čo na tieto návrhy hovoria európski a slovenskí biopalivári
 • aký môže byť najbližší vývoj na trhu s biopalivami
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

 1. Pavel@pavel-simon.com01.05.2020 (16:24)
  Druhý odsek dáva odpoveď prečo bola výroba bioetanolu taká populárna. Cena klesla o polovinu a marže sa začínajú blížiť nule. Znamená to teda, že marža bola viac ako 50 % z ceny bioetanolu. Inak povedané - alebo svinsky predražené, alebo svinsky profitabilné. Prečo pestovať niečo na jedlo, kde marža je pod 10 % keď sa dá pestovať repka a marža je nad 50 %. Tu treba aj hľadať odpoveď na to, prečo je všade kopu repky a nie obilie alebo iné jedlé produkty...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

O príspevok z projektu Zelená domácnostiam II požiadalo od začiatku roka 2021 viac ako 4 700 žiadateľov.

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.