Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Dosiahneme najlepší hospodársky výsledok v histórii, hovorí šéf Slovenských elektrární

Spoločnosti podľa Branislava Strýčka v tomto roku výrazne pomáha spustenie tretieho bloku Mochoviec.

Branislav Strýček

Branislav Strýček / Foto: Energie-portal.sk

  • Aktuality |  06.11.2023 |  Radovan Potočár

Slovenské elektrárne majú našliapnuté k tomu, aby rok 2023 ukončili s doposiaľ najlepším hospodárskym výsledkom. Po rokovaní s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou, generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim a predsedníčkou Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Martou Žiakovou to dnes 6. novembra skonštatoval generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Spoločnosť, ktorá prevádzkuje obe slovenské atómky podľa slov B. Strýčka už „do značnej miery“ splatila „veľkú časť svojich záväzkov,“ ktoré vznikli na konci minulého roka a počas tohto roka. „Môžem spomenúť injekciu od majoritného akcionára vo výške 340 miliónov eur, táto už bola zaplatená. Sú to veľmi pozitívne správy pre spoločnosť,“ podotkol šéf elektrární.

Nová ministerka hospodárstva skonštatovala, že Slovensko v októbri spustením mochovskej trojky dosiahlo dôležitý míľnik energetickej sebestačnosti. Štát však podľa nej bude tlačiť aj na dostavbu ďalšieho bloku.

„Dôležité bude ďalej sústrediť sa na dokončenie 4. bloku v Mochovciach,“ povedala D. Saková. Aktuálny termín plánovaného zavážania jadrového paliva do štvrtého bloku mochovskej atómky ráta so začiatkom roka 2025.

Okrem existujúcich plánov v oblasti jadrovej energetiky ministerstvo tvrdí, že aktívne sleduje aj vývoj nových a inovatívnych technológií, najmä pokiaľ ide o potenciálny nasadenie malých modulárnych reaktorov (SMR). Slovensko v tejto súvislosti získalo grant, ktorý bude financovať štúdiu uskutočniteľnosti SMR v piatich rôznych lokalitách.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začali vyrábať diesel bez biozložky. Dcéra Slovnaftu ponúka špeciálnu naftu

Začali vyrábať diesel bez biozložky. Dcéra Slovnaftu ponúka špeciálnu naftu

Palivo je určené pre dieslové agregáty používané v maloobchode, IT sektore, priemysle aj v zdravotníctve

SPP znížil ceny za dodávku elektriny a plynu pre neregulovaných zákazníkov

SPP znížil ceny za dodávku elektriny a plynu pre neregulovaných zákazníkov

Ceny za dodávku plynu sa pre domácnosti od Nového roka nezmenia, hlási najväčší dodávateľ energií.

Monitoring energetiky | 29. 11. - 5. 12. 2023

Monitoring energetiky | 29. 11. - 5. 12. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.