Jadrové a vodné elektrárne vyrobili viac energie ako v predošlom roku.
Na jar 2020 to pre energetický sektor nevyzeralo optimisticky: veľké fabriky pre koronavírus nevyrábali a spotreba elektriny sa prepadla až o 14 %. Situácia sa však postupne stabilizovala.
Podľa predbežných údajov Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) spotreba elektriny na Slovensku v roku 2020 medziročne klesla o 3,3 percenta na 29 309 gigawatt-hodín.
Celková výroba elektriny na Slovensku dosiahla vlani objem 28 991 GWh. Krajina tak aj naďalej časť elektriny dováža, po spustení tretieho bloku Mochoviec sa však stane čistým exportérom energie.
Zdroj: Slovenské elektrárne / SEPS
Jadrové elektrárne dodali viac energie
Takmer dve tretiny zo všetkej elektriny na Slovensku (18 775 GWh) vyrobili Slovenské elektrárne, a.s. Tie vlastnia a prevádzkujú jadrové elektrárne v Bohuniciach a Mochovciach, ktoré vlani vyrobili vyše polovicu všetkej elektriny v krajine.
Keďže je jadro nízkoemisným zdrojom, jeho vysoké zastúpenie v energetickom mixe znamená vysoké percento vyrobenej elektriny bez skleníkového plynu CO2.
Celkovo Slovenské elektrárne dodali do siete 16 994 GWh, z toho až 95 % bez emisií oxidu uhličitého, čo je najviac v histórii.
„Výrobe na Slovensku už tradične dominuje jadrová energetika, ktorej podiel na výrobe v minulom roku dosiahol 53,3%. Napriek koronakríze a veľmi prísnym opatreniam pracovali všetky jadrové bloky spoľahlivo, nezaznamenali sme žiadne neplánované odstavenie blokov,“ priblížil Ján Mazánik, vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov v Slovenských elektrárňach.
„ V Jaslovských Bohuniciach sa vyššia dodávka o 100 GWh podarila aj vďaka cielenému skráteniu plánu odstávok, ale aj kvôli dosahovaniu vyššieho výkonu blokov po oprave chladiacich veží,“ doplnil.
V Mochovciach je za dobrými výsledkami podľa J. Mazánika okrem iného aj úspešná realizácia projektu zvýšenia účinnosti druhého bloku, vďaka čomu dodali Mochovce oproti plánu zhruba o 140 GWh viac.
Vodné elektrárne mali viac vody
Výrobe z jadra sekundovala výroba z vody. Stúpla najmä vďaka extrémne daždivému októbru o 14,8 %, vďaka čomu najväčší slovenský výrobca elektriny naplnil nádrže prečerpávacích elektrární až po okraj.
Z vody načerpanej v októbri potom Slovenské elektrárne vyrábali energiu ešte aj v novembri a decembri.
Vodné elektrárne z portfólia Slovenských elektrární v roku 2020 vyrobili 2 268 a do siete dodali 1 846 GWh elektriny.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.