INNOGY
INNOGY
INNOGY

Slovenská energetika je najväčším prijímateľom štátnej pomoci

Daňovo sa zvýhodňujú elektrina, uhlie, plyn, biopalivá, dotuje sa vyraďovanie jadrových reaktorov, podpora biomasy, či kompenzujú náklady na emisné povolenky.

Slovenská energetika je najväčším prijímateľom štátnej pomoci

Foto: Fotolia

Štát ročne vyčleňuje istú sumu peňazí, ktorá smeruje vo forme takzvanej štátnej pomoci rôznym podnikom a firmám. Pomoc môže mať podobu nenávratného finančného príspevku, grantu, dotácie, úhrady úrokov – toto sú najčastejšie využívané formy. Potom sú to úľavy na dani, odpustenie daní, dovoznej prirážky, či pokút. Za minulý rok dosiahla výška štátnej pomoci sumu 300 miliónov eur.

Ako vyplýva zo správy Protimonopolného úradu SR, najväčší podiel z tohto koláča získavajú energetické spoločnosti a veľké priemyselné podniky.  

Finančné riaditeľstvo  SR poskytlo vlani štátnu pomoc formou daňového zvýhodnenia 259 príjemcom v celkovej výške 52,95 mil. eur.  Väčšina z tejto sumy smerovala k 253 príjemcom v celkovej výške takmer 44 mil. eur na daňové zvýhodnenie uplatňované na elektrinu, uhlie a zemný plyn. Menšia časť v objeme vyše deväť miliónov eur bola poskytnutá šiestim príjemcom na daňové zvýhodnenie na podporu rozvoja používania pohonných látok z obnoviteľných zdrojov.

Kompenzácia nákladov na emisné povolenky

Na pomoc znižovania znečisťovania ovzdušia išlo z ministerstva životného prostredia 2,34 milióna eur trom subjektom. Niekoľnásobne väčší balík si rozdelili piati príjemcovia nenávratného finančného príspevku z Environmentálneho fondu. Suma desať miliónov putovala podnikom, pri “ktorých sa predpokladá značné riziko úniku uhlíka v súvislosti s premietnutím nákladov emisných kvót v rámci EU ETS do cien elektrickej energie.”

“Účelom štátnej pomoci poskytovanej EF je zabrániť značnému riziku úniku uhlíka v súvislosti s prenesením nákladov emisných kvót skleníkových plynov do cien elektrickej energie, ktoré znáša príjemca pomoci, ak jeho konkurenti z tretích krajín nemusia zahrnúť podobné náklady na CO2 do svojich cien elektrickej energie a príjemca pomoci nemá možnosť preniesť tieto náklady do cien výrobkov bez toho, aby stratil značný trhový podiel,” uvádza správa.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na biomasové kotly opäť zaujali málo, domácnosti nevyčerpali ani tretinu dotácií

Príspevky na biomasové kotly opäť zaujali málo, domácnosti nevyčerpali ani tretinu dotácií

Nevyužité prostriedky v projekte Zelená domácnostiam II zostanú. Pôjdu na tepelné čerpadlá a slnečné kolektory.

Platforma Visegrad+ chce zabrániť novej „uhoľnej opone“ v Európe

Platforma Visegrad+ chce zabrániť novej „uhoľnej opone“ v Európe

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) rastú v krajinách V4 pomalšie ako v západnej Európe a plány na vyradenie uhlia chýbajú. Podľa Veroniky Galekovej, riaditeľky SAPI, dokonca v Európe vznikla nová opona. Tento raz z uhlia.

Skupina MOL chce rozvíjať vodíkové technológie

Skupina MOL chce rozvíjať vodíkové technológie

Ropná spoločnosť bude spolupracovať so slovenským inovatívnym akcelerátorom InoBat pri rozvoji technológií vodíkových palív v strednej Európe.