Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Dovozy LNG môžu byť emisne ešte horšie ako spaľovanie uhlia, naznačuje americká štúdia

Najhorší zo scenárov bral do úvahy prepravu skvapalneného plynu získaného frakovaním na dlhú vzdialenosť a veľké úniky metánu.

LNG

Foto: Depositphotos

Využívanie dovážaného skvapalneného zemného plynu (LNG) môže mať celkovo oveľa väčšiu uhlíkovú stopu než spaľovanie uhlia. A to najmä vtedy, ak sa spojí niekoľko „poťažujúcich okolností.“

Tak by sa dal zhrnúť hlavný záver novej analýzy, ktorú spracoval Robert Warren Howarth, profesor ekológie a biológie životného prostredia na Cornellovej univerzite v USA. Jej závery podrobnejšie rozobral tiež komentátor Bill McKibben vo svojom texte pre denník The New Yorker. A ako reportuje portál Politico, materiál už stihol vyvolať rozruch v Demokratickej strane.

štúdii, ktorá bola zverejnená koncom októbra, však ešte nebolo ukončené recenzné konanie. „Avšak za predpokladu, že sú dáta správne, analýza podkopáva základný argument zástancov LNG, že je čistejší ako uhlie,“ konštatuje Martina Jandusovaná z českého portálu Průmyslová ekologie.

Čo hovorí štúdia o LNG

Analýza R. W. Howartha, ktorý je odborníkom na vplyv metánu na klimatické zmeny, sa sústredila na zmapovanie celkových skleníkových emisií spojených s exportom amerického LNG do Ázie a Európy. Primárne teda brala do úvahy emisie metánu, CO2 a ďalších skleníkových plynov, nie iných znečisťujúcich látok, napríklad tuhých častíc, ktoré pri spaľovaní uhlia vznikajú v omnoho väčšej miere než pri spaľovaní plynu.

Štúdia konštatuje, že k únikom metánu, ktorý má omnoho silnejší skleníkový efekt než CO2, dochádza v každej fáze „životného cyklu“ LNG – pri jeho získavaní prostredníctvom tzv. frakovania, pri jeho spracovaní stlačením a ochladením, pri skladovaní, ako aj pri preprave.

Zdroj: štúdia

Profesor Howarth pritom modeluje viacero možných scenárov, ktoré sa líšia vzdialenosťou, na akú sa LNG z USA exportuje či množstvom uvoľneného metánu. Z jeho prepočtov ale vyplýva, že aj pri využití najmodernejších tankerov, ktoré putujú najpriamejšími trasami do Ázie alebo Európy, sú celkového emisie zo životného cyklu LNG o 24 % vyššie oproti emisiám, ktoré vzniknú pri lokálnej ťažbe a spálení ekvivalentného množstva uhlia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X