Slovak Emission Trading
DTE
INNOGY

Šesť rád ako stihnúť žiadosť o dotáciu na zateplenie rodinného domu do konca septembra

Ešte do 30. septembra je možné získať príspevok od štátu na zateplenie staršieho rodinného domu. Tento rok nie je nutné využiť licencovanú stavebnú firmu a netreba sa obávať ani zbytočnej byrokracie.

Šesť rád ako stihnúť žiadosť o dotáciu na zateplenie rodinného domu do konca septembra

Foto: Fotolia

Projektanti majú z predošlých výziev dostatok skúseností a pripravia žiadateľom kompletnú dokumentáciu, len ich treba osloviť včas. Poradíme vám, ako proces absolvovať úspešne a bez stresu.

1. Potvrďte si, či vy a váš dom spĺňajú podmienky

Aby vám dotáciu schválili, musíte o ňu požiadať ako fyzická osoba, mať v SR trvalý pobyt a vlastniť tu rodinný dom využívaný len na bývanie, ktorý bol daný do užívania aspoň 10 rokov pred zateplením. Doba užívania sa počíta od dátumu kolaudácie alebo zápisu do katastra.

Musí mať celkovú podlahovú plochu najviac 150 m2 pri jednopodlažných budovách, resp. 300 m2 pri viacpodlažných budovách. Príspevok sa vypláca vo výške 40 % doložených nákladov, až do výšky 8 800 €, čo je významná úspora.

„Ako ilustračný príklad môžem uviesť rodinný dom so zatepľovanou plochou fasády 133 m2. Výdavky vlastníka so štátnym príspevkom budú 9 078 € a bez dotácie i „bez papierov“ 11 488 €. V tomto prípade ušetrí 2 410 eur, navyše bude mať možnosť prípadné chyby a nedostatky reklamovať,“ zdôrazňuje Peter Robl, Public affair manager Knauf Insulation.

2. Rozhodnite sa, či chcete žiadať o dotáciu pred alebo po zateplení

Príspevok môžete dostať aj keď ste dom už zateplili. Vzťahuje sa na práce začaté po 31. decembri 2014. Musíte však predložiť faktúry na náklady. o poskytnutí príspevku bude rozhodnuté do 90 dní.

Ak ste ešte so zateplením nezačali, proces žiadosti bude prebiehať v dvoch etapách. Ak spĺňate podmienky, ministerstvo vám rezervuje výšku príspevku na 12 mesiacov. Dovtedy musíte dom zatepliť. Potom zašlete faktúry, ktoré vám budú preplatené.

3. S elektronickou žiadosťou počkajte na projektanta

Pre schválenie dotácie je potrebné predložiť projekt zateplenia rodinného domu, vrátane energetického hodnotenia. Preto prvým krokom, ešte pred podaním elektronickej žiadosti na stránke www.zatepluj.sk, by malo byť oslovenie projektanta, najlepšie takého, ktorý má s dotáciami skúsenosti.

Projektant pripraví potrebnú projektovú dokumentáciu. Keď vyplníte elektronickú žiadosť a odošlete ju na MDV SR, ostáva vám 10 dní na jej zaslanie.

„Projektanti dokážu dokumentáciu kompletne pripraviť za 2 – 4 týždne, takže radšej počkajte na termín, kedy ju budete mať k dispozícii,“ vysvetľuje Ing. Tomáš Krempaský z projekčného ateliéru Enval, ktorý sa už 4 roky zameriava na vypracovanie podkladov pre žiadosti k dotácii na zateplenie.

Elektronická žiadosť sa môže podávať aj v posledný deň výzvy, len sa potom dodatočne musia zaslať prílohy. Honorár projektanta je hradený z príspevku dotácie, do výšky 800 €.

4. Pripravte si vyhlásenia a potvrdenie o veku stavby

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Kondenzačný kotol na plyn môže byť výhodné riešenie pre vykurovanie vašich priestorov. Poradíme, kedy sa nový kotol oplatí, od čoho cena kotlov závisí a ako pri kúpe kotla ušetriť.

Väčšiemu rozmachu elektrických kotlov bráni aj nízka cena plynu

Väčšiemu rozmachu elektrických kotlov bráni aj nízka cena plynu

Priemyselné odvetvia s nižšou spotrebou energie využívajú aj tepelné čerpadlá. Ich problémom je však stále dlhá doba návratnosti.

Toto sú dôvody, prečo sa energeticky náročný priemysel tak skoro nezmení

Toto sú dôvody, prečo sa energeticky náročný priemysel tak skoro nezmení

Oceliarne, cementárne, chemické závody sú najväčšími spotrebiteľmi energie aj na Slovensku. Snahy o dekarbonizáciu procesov narážajú na ekonomické a technologické limity.