Okrem kapacity pre veľké zdroje má narásť aj kapacita pre lokálne zdroje.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) uvoľní ďalší inštalovaný výkon pre pripájanie nových obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy Slovenska.
Na tlačovej konferencii o tom informovali predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun, štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek s tým, že novinkou je aj ďalšie navýšenie kapacity pre malé lokálne zdroje, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému.
V článku sa dozviete:
- o aké veľké uvoľnenie má ísť,
- akú finančnú pomoc majú získať nové obnoviteľné zdroje,
- ako MH SR navyšuje kapacitu pre lokálne zdroje,
- čo chystá MH SR v najbližších dňoch v súvislosti s čerpaním investičnej pomoci.
Inštalovaný výkon pre fotovoltické a veterné elektrárne bol až do konca roka 2020 zastropovaný na úrovni 534 MW. Po jedenástich rokoch vlani došlo k prvému uvoľneniu stop-stavu. V roku 2021 sa teda kapacita pre ďalšie pripojenie zvýšila o 407 MW na celkových 941 MW.
„Po našich výpočtoch na základe jednak priepustnosti sústavy a jednak schopnosti a kapacity zabezpečovať flexibilitu, teda stabilitu systému, dnes oznamujeme navýšenie o ďalších 170 MW. Keď sa na to pozriete v kontexte posledných rokov, do roku 2021 sme tu mali viac ako 500 MW inštalovaného výkonu solárnych a veterných elektrární. V priebehu posledných 12 mesiacov navyšujeme kapacitu na inštalovaný výkon takmer dvojnásobne,“ zdôrazňuje P. Dovhun.
Po schválení bude môcť celkový inštalovaný výkon súčasných a nových solárnych a veterných zdrojov elektrickej energie dosiahnuť až 1 111 MW.
Podľa M. Klimeka dôležitosť tohto kroku ešte viac podčiarkla vojna na Ukrajine, ktorá ukázala, že dosiahnutie energetickej nezávislosti je kľúčové.
Stovky miliónov eur na nové OZE
Navýšenie inštalovaného výkonu zariadení na výrobu elektriny s právom na podporu ohlásilo aj MH SR.
Štátny tajomník rezortu hospodárstva K. Galek vysvetľuje, že po tom, ako sa minulý rok podarilo uvoľniť kapacitu na pripájanie nových zdrojov, mohol rezort naviazať na súvisiace kroky dokončením implementácie zimného energetického balíčka do našej legislatívy a takisto vhodne nastaviť ďalšie financovanie pre nové obnoviteľné zdroje.
„Tu sme veľmi jasne povedali, že žiadne priebežné financovanie tak, ako to tu bolo doteraz, na ktoré sa museli skladať občania a podnikatelia vo svojich účtoch za elektrinu, už nebude. Prechádzame čisto na takzvanú investičnú podporu, ktorá je a bude financovaná z európskych zdrojov,“ uviedol K. Galek.
Pripomína, že pre nové obnoviteľné zdroje sa podarilo nastaviť 122 miliónov v rámci plánu obnovy. V rámci modernizačného fondu je to zase takmer 400 miliónov eur. Ďalšie finančné prostriedky potečú aj v rámci nového programového obdobia zo štrukturálnych fondov.
Podpora lokálneho zdroja ušetrí účty za elektrinu, tvrdí Galek
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.