VSE
TESLA
Belimo

SEPS je o krok bližšie k pripojeniu do platforiem trhu s regulačnou elektrinou MARI a PICASSO

Pripojenie k európskym platformám je plánované na budúci rok. SEPS preto teraz mení svoje technické podmienky.

SEPS

Foto: SEPS

  • Spravodajstvo |  13.10.2023 |  Tlačová správa SEPS / redakcia

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) aktualizovala technické podmienky s požiadavkami pre pripojenie sa k platformám MARI a PICASO. Ide o ďalší dôležitý míľnik na ceste k pripojeniu sa do medzinárodných platforiem pre výmenu regulačnej energie.

V rámci prebiehajúcej implementácie projektu boli zadefinované technické požiadavky na regulačné služby obstarávané prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Tieto prešli verejným konzultačným procesom a následne boli schválené zo strany regulačného úradu.

Dokument „Technické podmienky prístupu a pripojenia, pravidlá prevádzkovania prenosovej sústavy“ pre platformy MARI a PICASSO bol aktualizovaný v rozsahu nevyhnutných zmien. Uvedený súbor podmienok bol verejne konzultovaný a predstavený účastníkom trhu v rámci workshopu v máji 2023.

Finálne znenie aktualizácie Technických podmienok SEPS, ktoré schválil regulačný úrad s platnosťou od 13.10.2023 sú k dispozícii na webovom sídle SEPS.

„Zmeny technických podmienok sa týkali najmä úprav a doplnenia komunikácie medzi platformami a SEPS, následne medzi zariadeniami poskytujúcimi podporné služby a riadiacim systémom SEPS, či úprav vyhodnotenia aktivácie služieb,“ uviedla Silvia Čuntalová, vrchná riaditeľka úseku SED a obchodu SEPS.

„Z obchodného hľadiska sa rozšíri zadávanie ponúk pre podporné služby aj cez Freebidy (ponuky na regulačnú elektrinu bez rezervácie - pozn. red.), zároveň sa zmení rozlíšenie zasielaných údajov na interval 15 min, a ponuky na regulačnú energiu bude možné zasielať až do doby 25 minút pred aktuálnou 15 minútovou obchodnou jednotkou,“ uviedla doplnila Z. Čuntalová.

Pripojenie SEPS k platformám je naplánované na 5. júna 2024 do PICASSA a 24. júla. 2024 do MARI. V rámci implementácie mu bude predchádzať fáza testovania. Tá sa plánuje spustiť koncom roka 2023 a jej cieľom je overiť funkčnosť realizovaných IT úprav prepojenia s platformami a zároveň vykonať integračné testy medzi jednotlivými systémami a účastníkmi trhu.

Čo sú platformy MARI a PICASSO?

MARI (Manually Activated Reserves Initiative) je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou (mFRR). Projekt MARI bol založený v apríli 2017, pričom spoločnosť SEPS sa k nemu pripojila 26. júna 2018 a stala sa tak plnohodnotným členom. Oficiálna webová stránka projektu MARI vrátane informácii o aktuálnom stave projektu je k dispozícii na stránke ENTSO-E, kde nájdete aj aktuálny stav pripojenia a plán pripájania ostatných PPS tzv. accession roadmap.

PICASSO (Platform for the International Coordination of Automated frequency restoration and Stable System Operation) je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou (aFRR). Projekt PICASSO bol založený v auguste 2017, pričom spoločnosť SEPS sa k nemu pripojila 26. júna 2018 a stala sa tak plnohodnotným členom. Oficiálna webová stránka projektu PICASSO vrátane informácii o aktuálnom stave projektu je k dispozícii na stránke ENTSO-E, kde nájdete aj aktuálny stav pripojenia a plán pripájania ostatných PPS tzv. accession roadmap.

Pripojenie SEPS k platformám umožní cezhraničnú výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou (mFRR) a s automatickou aktiváciou (aFRR) medzi krajinami EÚ (účasť je povinná pre všetky krajiny EÚ).

Obe tieto platformy tak v rámci trhu prinesú poskytovateľom podporných služieb na strane výroby/spotreby elektriny príležitosť poskytovať regulačnú energiu prostredníctvom SEPS aj pre iné krajiny, v ktorých bude požiadavka na aktiváciu regulačných služieb. Profitovať z nich bude aj SEPS, keďže otvorenie sa trhu s regulačnou energiou prinesie vyššiu likviditu v rámci spoločného cenového rebríčka platforiem aj možnosť aktivovať v danej chvíli cenovo najvýhodnejšiu ponuku regulačnej energie.

Tieto európske platformy prispejú k efektívnosti v rámci vyrovnávania bilancie v Európe a integrujú trhy s regulačnou energiou aFRR a mFRR a tým prispievajú k zvýšeniu prevádzkovej bezpečnosti.


Spoločnosť SEPS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Teplo z jadrovej elektrárne by malo nahradiť výrobu tepla z biomasy.

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Spoločnosť newcleo dnes oznámila podpis dvoch rámcových dohôd s poprednými slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VUJE.

X
X
X
X