VSE
VSE
Belimo 2

Pomohli dividendy od OKTE aj zníženie nákladov. SEPS od začiatku roka zarobila 100 miliónov

Hoci klesli príjmy z cezhraničného prenosu, SEPS za prvých deväť mesiacov roka zarobila viac, než plánovala.

SEPS

Foto: Ene

  • Aktuality |  31.10.2023 |  TS SEPS / redakcia

Štátna Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahla hospodársky výsledok vyšší o 35 %, než plánovala. Portál Transparex zároveň SEPS vyhodnotil ako najzodpovednejšieho obstarávateľa v kategórii „Podniky vo vlastníctve štátu a samospráv“ za rok 2023 

Výsledok hospodárenia SEPS pred zdanením za obdobie január až september 2023 dosiahol 102,2 mil. eur, čo je o 26,5 mil. eur (35 %) viac, ako predpokladal plán na tento rok. Spoločnosť pritom zaznamenala celkové výnosy vo výške 477,9 mil. eur a celkové náklady 375,7 mil. eur. Tento výsledok hospodárenia pritom firma dosiahla aj napriek nižším výnosom z medzinárodnej prevádzky prenosovej sústavy, ako bolo plánované.

„Na tento výborný výsledok hospodárenia má vplyv viacero faktorov – nižšie čerpanie niektorých regulovaných i neregulovaných prevádzkových nákladov, a to hlavne nákladov na podporné služby, nákladov na nákup elektriny na krytie strát a vlastnú spotrebu a nižšie čerpanie nákladov na nakupované služby,“ konštatuje SEPS v tlačovej správe.

Na strane výnosov podniku pomohli vyššie dividendy od dcérskej spoločnosti OKTE zo zisku za rok 2022 a výnosové úroky. 

„SEPS je vlastnená Slovenskou republikou zastúpenou Ministerstvom financií SR a my vo vedení SEPS cítime voči našej krajine povinnosť spravovať ju tak, aby sme do štátneho rozpočtu odviedli ako vysoké dividendy, tak aj vysokú daň z príjmov právnických osôb. Som rád, že sa nám toto poslanie darí napĺňať. Samozrejme, našimi prioritami aj naďalej zostávajú zabezpečenie bezpečnosti a spoľahlivosti prenosovej sústavy, udržiavanie kroku s najnovšími technológiami, aplikácia európskej legislatívy, dekarbonizácia a investície do ľudského kapitálu,“ uviedol Jaroslav Vach, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

SEPS sa okrem toho pochválila aj hodnotením, ktoré získala za transparentnosť obstarávania od portálu TRANSPAREX.

„Vedenie od začiatku svojho pôsobenia kladie dôraz na transparentnosť obstarávania. Úspešnosť nastaveného procesu potvrdzuje aj už druhý rok po sebe získané ocenenie Zodpovedný obstarávateľ s hodnotením A+ od portálu TRANSPAREX,“ tvrdí SEPS.

SEPS sa umiestnila na 1. mieste v kategórii „Podniky vo vlastníctve štátu a samospráv“ a na 6. mieste v celkovom rebríčku 4400 hodnotených spoločností. SEPS podľa vyjadrenia hodnotiteľa za uplynulý rok realizovala verejné obstarávanie profesionálne s dôrazom na vysokú hospodárnosť a zabezpečenie čestnej hospodárskej súťaže. Zákazky realizuje výrazne rýchlejšie, než je celkový priemer a vyhrávajú ich transparentní a spoľahliví dodávatelia.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začali vyrábať diesel bez biozložky. Dcéra Slovnaftu ponúka špeciálnu naftu

Začali vyrábať diesel bez biozložky. Dcéra Slovnaftu ponúka špeciálnu naftu

Palivo je určené pre dieslové agregáty používané v maloobchode, IT sektore, priemysle aj v zdravotníctve

SPP znížil ceny za dodávku elektriny a plynu pre neregulovaných zákazníkov

SPP znížil ceny za dodávku elektriny a plynu pre neregulovaných zákazníkov

Ceny za dodávku plynu sa pre domácnosti od Nového roka nezmenia, hlási najväčší dodávateľ energií.

Monitoring energetiky | 29. 11. - 5. 12. 2023

Monitoring energetiky | 29. 11. - 5. 12. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.