VSE
VSE
Belimo

SaS chce vybaliť uhlie z alobalu

Opoziční poslanci navrhujú novely zákona o energetike a o regulácií v sieťových odvetviach.

SaS chce vybaliť uhlie z alobalu

Foto: redakcia

Hlavným zámerom novely zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike je upraviť schvaľovanie všeobecného hospodárskeho záujmu v energetike (VHZ) a ustanoviť povinnú reguláciu ceny domáceho uhlia.

Podľa SaS je vágnosť definovania VHZ mechanizmom, ktorý umožňuje, aby odberatelia elektriny museli každoročne prispievať približne 100 miliónov eur na podporu baníkov. Je to bermudský trojuholník, ktorého tri vrcholy tvoria ministerstvo hospodárstva, Slovenské elektrárne a Hornonitrianske bane Prievidza,“ uviedol na včerajšej tlačovej konferencii jeden z predkladateľov zákona Karol Galek.

Všeobecný hospodársky záujem v energetike schvaľuje vláda na návrh ministerstva hospodárstva. V ňom prikáže ministerstvo elektrárňam vyrábať elektrinu z domáceho uhlia a keďže iné uhoľné bane ako Hornonitrianske nemáme, od týchto ho musia nakúpiť. Tie si následne uplatnia štedrú 57% maržu a sú tak jediným článkom v reťazci, ktorý z toho má prospech,“ tvrdí Karol Galek.

Ministerstvo tak podľa Galeka následne prikáže takúto elektrinu distribučným spoločnostiam distribuovať a dodávateľom predávať.

Pre nich, ako aj pre elektrárne, je to buď čistá strata, alebo nula. „Na dne tohto bermudského trojuholníka je alobal,“ odkazuje Karol Galek na nedávnu korupčnú kauzu, v ktorej sa objavili podozrenia zo zneužívania dotácií pre Hornonitrianske bane na financovanie strany SMER-SD.

Podľa predkladateľa bude táto dotovaná elektrina po spustení Mochoviec v roku 2018 zbytočná. VHZ je však podpísané až do roku 2030.

Vplyv nesystémového opatrenia vníma Galek ako príčinu toho, že vládu vedie k ďalším nesystémovým opatreniam, napríklad memorandom o porozumení s U.S. Steel.

Podstatnou zmenou v novele má byť práve časové obmedzenie VHZ na obdobie najviac troch rokov s možnosťou opakovaného schválenia. Všeobecný hospodársky záujem schválený vládou pred 31. decembrom 2016 má zároveň zostať v platnosti najdlhšie do 31. decembra 2017.

Novela regulačného zákona

Druhá časť predkladaného zákona sa týka zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ukázali nové vyhlášky. ÚRSO chce sprísniť štandardy vyžadované od energofiriem

Ukázali nové vyhlášky. ÚRSO chce sprísniť štandardy vyžadované od energofiriem

Zmeny sa týkajú aj kompenzácií, ktoré musia firmy platiť, ak štandardy kvality neplnia. Po novom nemajú byť ohraničné.

Zelené technológie napredujú, no ciele pre rok 2030 sa zrejme nesplnia, tvrdí správa

Zelené technológie napredujú, no ciele pre rok 2030 sa zrejme nesplnia, tvrdí správa

Obnoviteľné zdroje, elektromobilita, či zelený vodík sa rozvíjajú. No nie dostatočne rýchlo pre naplnenie klimatických cieľov.

Lokálne zdroje rastú rekordným tempom. Je za tým aj možnosť distribučiek, konštatuje ÚRSO

Lokálne zdroje rastú rekordným tempom. Je za tým aj možnosť distribučiek, konštatuje ÚRSO

Regulačný úrad od začiatku roka vydal stovky potvrdí o výrobe elektriny v lokálnom zdroji. Ide hlavne o fotovoltické elektrárne inštalované firmami.

X
X
X
X