VSDS
INNOGY
Belimo

SAPI: Efektívna obnova rodinných domov si vyžaduje obnoviteľné zdroje energie

Zemný plyn nie je riešenie pre dlhodobé problémy s kvalitou ovzdušia, tvrdí asociácia združujúca výrobcov zelenej energie.

Vitocal 222-G

Tepelné čerpadlo Vitocal 222-G / Foto: Viessmann

Slovensko deklaruje v Pláne obnovy ambíciu spolufinancovať obnovu desiatok tisíc rodinných domov, pričom dôraz sa má klásť na štyri hlavné piliere obnovy - zateplenie plášťa, zateplenie strechy, výmena okien a výmena vykurovacieho zariadenia.

Ak sa však má táto ambícia naplniť, je nevyhnutné, aby boli v čo najvyššej miere využité obnoviteľné zdroje energie (OZE). Tvrdí to Slovensko asociácia fotovoltického priemyslu a OZE.

Obnova čaká 3 % všetkých domov

Slovensko si v Pláne obnovy stanovilo cieľ zrenovovať 30 tisíc rodinných domov za viac než pol miliardy eur (528 mil. Eur). Štát poskytne podporu maximálne do 50% celkových nákladov, pričom druhú polovicu si zaplatia majitelia rodinných domov.

Pri celkovom počte 969 360 rodinných domov tak hovorí Plán obnovy približne o troch percentách všetkých rodinných domov.

Predstavitelia SAPI tvrdia, že vzhľadom na relatívne nízke percento je potrebný maximálny úžitok, čo znamená cieliť na domy, ktoré rekonštrukciu potrebujú najviac a maximalizovať energetickú úspornosť. Plán obnovy však určil minimálnu výšku úspor primárnej energie na 30%, čo v praxi znamená, že majiteľovi stačí dom zatepliť.

„Európska únia dlhodobo avizuje odklon od fosílnych palív, ktorý sa má prejaviť aj v sektore bývania. Využitie najnovších inovácií a technológií, predovšetkým výmena vykurovacieho zariadenia za obnoviteľný zdroj by tak mala byť prioritou. Ostatne, dekarbonizácia a zvýšenie podielu OZE patria aj medzi hlavné ciele Plánu obnovy,“ hovorí Ján Karaba, riaditeľ SAPI.

Palmanová: Zemný plyn má hlboké korene

Slovensko má dlhodobý problém s kvalitou ovzdušia, a to najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde domácnosti vykurujú tuhými palivami, často v nekvalitných spaľovacích zariadeniach. Za neustále prekračovanie limitov tuhých PM častíc krajina čelí žalobe zo strany Európskej komisie. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny elektriny a plynu na rok 2022 sa ukážu v najbližších mesiacoch, avizuje ÚRSO

Ceny elektriny a plynu na rok 2022 sa ukážu v najbližších mesiacoch, avizuje ÚRSO

O cenách energií a vody rozhodnú cenové konania na úrade.

Monitoring energetiky | 18. - 24. 10. 2021

Monitoring energetiky | 18. - 24. 10. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

ÚRSO uspel v medzinárodnej súťaži, Palestínčanom poskytne expertízu

ÚRSO uspel v medzinárodnej súťaži, Palestínčanom poskytne expertízu

Slovenský regulátor bude počas dvoch rokov vysielať svojich odborníkov na Blízky východ.