Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Sadíte stromy? Pozor na plynovody, rast koreňov môže viesť k havárii, varujú plynári

Korene stromu odtláčajú izoláciu plynovodu od potrubia, čím vnikne vlhkosť v okolí potrubia a časom korózia naruší jeho povrch.

stromy

Foto: Flickr

Chystáte sa vysádzať nové stromy? Pred každou novou výsadbou by ste určite nemali zabudnúť na jednu vec - plynovody. Ich trasovanie si môžete nechať vytýčiť.

"Pri rekonštrukciách plynovodov totižto často zisťujeme, že ľudia vysádzajú stromy aj v bezpečnostnom pásme plynovodov, čo môže spôsobiť haváriu," upozorňuje SPP - distribúcia na sociálnej sieti.

Dôvodom pre vznik havárií je, že korene stromu odtláčajú izoláciu plynovodu od potrubia, čím vnikne vlhkosť v okolí potrubia a časom korózia naruší jeho povrch.

"Veľmi nás mrzí, keď musíme vyrúbať čo i len jeden strom. V záujme ochrany životov, zdravia a majetku ľudí je to však v niektorých prípadoch nutné urobiť, a vôbec nás to neteší," zdôrazňujú plynári.

Stavebníci majú povinnosť

"Čím bude stromov a lesov menej, tým viac CO2 budeme mať v ovzduší. Preto každé vysadenie nového stromčeka je dôležité a užitočné. Prosíme vás však, aby si ste pred každou novou výsadbou nechali radšej vytýčiť trasu plynovodu," apeluje SPP-Distribúcia.

V záujme predchádzania poškodeniam plynárenských zariadení, ohrozeniu ich prevádzky a distribučnej siete pre zemný plyn SPP – distribúcia vykonáva vytyčovanie plynárenských zariadení do rozsahu 100 metrov zadarmo.

Bezplatné vytýčenie plynárenských zariadení si v prípade potreby môžete objednať online.

V prípade, ak realizujete stavbu, žiadosť o vytýčenie plynovod je na rozdiel od prípadu výsadby stromov vašou povinnosťou.

"Každý stavebník je povinný pred realizáciou zemných prác a/alebo iných činností povinný požiadať prevádzkovateľa distribučnej plynárenskej siete, spoločnosť SPP – distribúcia, a. s. o vytýčenie existujúcich plynárenských zariadení," pripomína SPP-distribúcia.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 14. - 20. 5. 2024

Monitoring energetiky | 14. - 20. 5. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

Najnovšie stanice pribudli v Košiciach.

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.