S pandémiou klesli emisie, no zvýšila sa teplota atmosféry, tvrdí štúdia | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

S pandémiou klesli emisie, no zvýšila sa teplota atmosféry, tvrdí štúdia

Vedci skúmali vplyv poklesu množstva aerosólov v ovzduší v súvislosti s lockdownami kvôli koronavírusu na teplotné zmeny v rôznych častiach sveta.

S pandémiou klesli emisie, no zvýšila sa teplota atmosféry, tvrdí štúdia

Foto: Pexels

Menej emisií, vyššia teplota

Celoštátne lockdowny a obmedzenia spoločenských aktivít v súvislosti s pandémiou koronavírusu znížili množstvo ľudskou činnosťou vyprodukovaných emisií znečisťujúcich látok.

Podľa novej štúdie amerického Národného centra pre výskum atmosféry (National Center for Atmospheric Research, ďalej NCAR – pozn. red.) mal však pokles emisií paradoxne za následok niekoľko mesiacov mierne vyšších teplôt ovzdušia.

Prekvapivé zistenie poukazuje na vplyv vzduchom prenášaných častíc alebo aerosólov, ktoré blokujú prichádzajúce slnečné svetlo.

Keď na jar minulého roku poklesli emisie aerosólov, na planétu preniklo viac slnečného tepla, predovšetkým vo vysoko industrializovaných krajinách, akými sú napríklad USA či Rusko, ktoré za normálnych okolností uvoľňujú do atmosféry veľké množstvo aerosólov.

„Došlo k veľkému poklesu emisií z najviac znečisťujúcich priemyselných odvetví, čo malo okamžitý krátkodobý vplyv na teploty. Znečistenie planétu ochladzuje, takže dáva zmysel, že zníženie znečistenia ju zahrieva,“ uvádza hlavný autor štúdie Andrew Gettelman, ktorý pôsobí v NCAR.

Protichodné dopady emisií

Z výskumu vyplýva, že teploty v určitých častiach zemského povrchu boli vlani na jar o 0,1-0,3 stupňa Celzia vyššie, ako by sa dalo predpokladať pri prevládajúcich poveternostných podmienkach.

Tento efekt bol najvýraznejší v regiónoch, ktoré sa zvyčajne spájajú so značnými emisiami aerosólov – na väčšine územia USA a Ruska došlo k otepleniu až o 0,37 °C.

V novej štúdii sa vedci snažia upriamiť pozornosť na fakt, že vplyvy rôznych druhov emisií z elektrární, motorových vozidiel, priemyselných zariadení a iných zdrojov sú komplexné a často protichodné.

Aerosóly zvyčajne rozjasňujú oblačnosť a odrážajú teplo zo Slnka späť do vesmíru, kým oxid uhličitý a ďalšie skleníkové plyny majú opačný efekt – teplo zadržiavajú v blízkosti zemského povrchu a zvyšujú teploty ovzdušia.

Andrew Gettelman však zdôrazňuje, že napriek krátkodobému zvýšeniu teplôt môže byť dlhodobým dopadom pandémie mierne spomalenie klimatickej zmeny, najmä následkom zníženia emisií oxidu uhličitého, ktorý v atmosfére pretrváva desaťročia a na klímu má pozvoľnejší vplyv.

Naproti tomu aerosóly, na ktoré bola nová štúdia zameraná, majú okamžitejší dopad, ktorý sa vytratí v priebehu niekoľkých rokov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.