Rýchlejšia, hodnotnejšia a „smart.“ Taká bude spolupráca medzi distribučkou a mestom | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Rýchlejšia, hodnotnejšia a „smart.“ Taká bude spolupráca medzi VSD a Svidníkom

Mesto Svidník a Východoslovenská distribučná (VSD) sa zhodli, že ich spolupráca môže byť efektívnejšia a nemusí sa obmedzovať len na distribúciu elektriny. Preto podpísali ešte koncom minulého roka Memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci.

Svidník

Foto: Mesto Svidník

V dokumente o partnerstve medzi samosprávou a energetickou spoločnosťou sa ráta s modernizáciou, rekonštrukciou a výstavbou distribučnej elektrickej sústavy v tejto lokalite. VSD v Memorande rozširuje možnosti spolupráce na projekty v oblasti tzv. SMART CITY a inteligentných sietí, rozvoj bývania v meste a priľahlom okolí, zlepšovanie energetickej efektívnosti a ďalšieho využitia moderných technológií z elektroenergetiky, ktoré môžu skvalitniť súkromný, podnikateľský aj všeobecný kvalitatívny štandard v meste.

V memorande sa obe strany zaviazali k ústretovosti pri vzájomnom informovaní sa o plánovaných investíciách, aby tieto mohla či už VSD alebo Mesto Svidník realizovať rýchlo a efektívne.

„Vždy je v prospech oboch partnerov, ak plánované investície majú spoločný časový harmonogram a vopred odsúhlasené technické a ďalšie podmienky. Potom sú investície, ktoré v prípade Svidníka dosiahnu státisíce eur, dobre vynaložené a rýchlo zhodnotené. A prinášajú samé plusy – pre investora, čo je v tomto prípade VSD, cez samosprávu, ktorá najlepšie vie, čo mesto alebo obec potrebuje; až po nášho spoločného konečného „zákazníka“, ktorým je miestna domácnosť, firma, celá komunita,“ vysvetlil Jaroslav Hrušč, riaditeľ divízie Sieťový obchod vo VSD, potrebu nadštandardnej spolupráce so samosprávami.

„Prípadné obmedzenia, ktoré súvisia s realizačnou fázou, sú takisto minimálne a nedochádza k zbytočným prieťahom. Preto je pre nás mimoriadne dôležité, ak máme v samospráve dobrého partnera, s ktorým vieme spoločne plánovať. A platí to aj naopak. Ak vieme o aktivitách mesta včas, dokážeme sa im prispôsobiť alebo sa rovno pridať,“ doplnil J. Hrušč.

VSD prisľúbila investície

Mesto Svidník takúto spoluprácu víta. „Vždy je priestor posunúť sa, rozvíjať a modernizovať elektroenergetickú infraštruktúru, ktorá je dnes základom fungovania – od jednotlivca až po celé mestá a obce. Stav a naplnenie kapacitných potrieb Svidníka a blízkeho okolia z pohľadu energetickej vyspelosti zároveň definuje náš hospodársky potenciál a socio-ekonomickú úroveň,“ uviedla primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

„VSD prisľúbila v tomto smere investície do distribučných transformačných staníc a rozvodov. Tiež bude u nás investovať do rozšírenia distribučnej sústavy, aby sa mohli pripájať noví odberatelia a mohli sme napríklad oživovať priemyselné zóny,“ zdôraznila primátorka.

Pre Východoslovenskú distribučnú je to v poradí už 24. memorandum, ktoré uzavrela so samosprávou (mestom, obcou ale aj samosprávnym krajom) na svojom vymedzenom území, ktorým je východné Slovensko a časť banskobystrického regiónu.


Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EE Club: Akú perspektívu má biomasa vo výrobe tepla? (Pozvánka na diskusiu)

EE Club: Akú perspektívu má biomasa vo výrobe tepla? (Pozvánka na diskusiu)

Denník Energie-portal.sk pozýva na ďalšie podujatie v rámci cyklu diskusií EE CLUB.

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Viaceré opatrenia sa dajú zrealizovať rýchlo a efekt môžu priniesť už v najbližšej vykurovacej sezóne.

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2022

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2022

Jubilejný 20. ročník vedecko - odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou sa uskutoční na konci septembra v Novom Smokovci.