VSE
VSE
Belimo 2

Rýchlejšia, hodnotnejšia a „smart.“ Taká bude spolupráca medzi VSD a Svidníkom

Mesto Svidník a Východoslovenská distribučná (VSD) sa zhodli, že ich spolupráca môže byť efektívnejšia a nemusí sa obmedzovať len na distribúciu elektriny. Preto podpísali ešte koncom minulého roka Memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci.

Svidník

Foto: Mesto Svidník

V dokumente o partnerstve medzi samosprávou a energetickou spoločnosťou sa ráta s modernizáciou, rekonštrukciou a výstavbou distribučnej elektrickej sústavy v tejto lokalite. VSD v Memorande rozširuje možnosti spolupráce na projekty v oblasti tzv. SMART CITY a inteligentných sietí, rozvoj bývania v meste a priľahlom okolí, zlepšovanie energetickej efektívnosti a ďalšieho využitia moderných technológií z elektroenergetiky, ktoré môžu skvalitniť súkromný, podnikateľský aj všeobecný kvalitatívny štandard v meste.

V memorande sa obe strany zaviazali k ústretovosti pri vzájomnom informovaní sa o plánovaných investíciách, aby tieto mohla či už VSD alebo Mesto Svidník realizovať rýchlo a efektívne.

„Vždy je v prospech oboch partnerov, ak plánované investície majú spoločný časový harmonogram a vopred odsúhlasené technické a ďalšie podmienky. Potom sú investície, ktoré v prípade Svidníka dosiahnu státisíce eur, dobre vynaložené a rýchlo zhodnotené. A prinášajú samé plusy – pre investora, čo je v tomto prípade VSD, cez samosprávu, ktorá najlepšie vie, čo mesto alebo obec potrebuje; až po nášho spoločného konečného „zákazníka“, ktorým je miestna domácnosť, firma, celá komunita,“ vysvetlil Jaroslav Hrušč, riaditeľ divízie Sieťový obchod vo VSD, potrebu nadštandardnej spolupráce so samosprávami.

„Prípadné obmedzenia, ktoré súvisia s realizačnou fázou, sú takisto minimálne a nedochádza k zbytočným prieťahom. Preto je pre nás mimoriadne dôležité, ak máme v samospráve dobrého partnera, s ktorým vieme spoločne plánovať. A platí to aj naopak. Ak vieme o aktivitách mesta včas, dokážeme sa im prispôsobiť alebo sa rovno pridať,“ doplnil J. Hrušč.

VSD prisľúbila investície

Mesto Svidník takúto spoluprácu víta. „Vždy je priestor posunúť sa, rozvíjať a modernizovať elektroenergetickú infraštruktúru, ktorá je dnes základom fungovania – od jednotlivca až po celé mestá a obce. Stav a naplnenie kapacitných potrieb Svidníka a blízkeho okolia z pohľadu energetickej vyspelosti zároveň definuje náš hospodársky potenciál a socio-ekonomickú úroveň,“ uviedla primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

„VSD prisľúbila v tomto smere investície do distribučných transformačných staníc a rozvodov. Tiež bude u nás investovať do rozšírenia distribučnej sústavy, aby sa mohli pripájať noví odberatelia a mohli sme napríklad oživovať priemyselné zóny,“ zdôraznila primátorka.

Pre Východoslovenskú distribučnú je to v poradí už 24. memorandum, ktoré uzavrela so samosprávou (mestom, obcou ale aj samosprávnym krajom) na svojom vymedzenom území, ktorým je východné Slovensko a časť banskobystrického regiónu.


Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nie každé odpadné teplo je obnoviteľné. Pomôže tepelné čerpadlo

Nie každé odpadné teplo je obnoviteľné. Pomôže tepelné čerpadlo

Fotovoltické panely vyrábajú z celkovej energie až 90 % odpadného tepla. Sú to vlastne panelové radiátory, vraví energetický audítor.

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2023

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2023

Medzinárodna konferencia sa uskutoční už v pondelok v príjemnom prostredí hotela Patria na Štrbskom Plese.

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2023

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2023

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia (SSTP) pozýva na 21. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční v čarokrásnom prostredí Vysokých Tatier.