Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

RWE a Siemens spúšťajú vývoj virtuálnej elektrárne novej generácie

Nemecká spoločnosť RWE oznámila dohodu o spolupráci so spoločnosťou Siemens na vývoji "novej generácie" virtuálnej elektrárne.

RWE a Siemens spúšťajú vývoj virtuálnej elektrárne novej generácie

Obrázok: Siemens

Virtuálna elektráreň je systém, ktorý integruje niekoľko druhov zdrojov energie (napríklad mikro-KVET, veterné turbíny, malú vodnú elektráreň, fotovoltiku, záložné elektrocentrály, batérie atď.) tak, aby zabezpečila spoľahlivú dodávku elektriny.

Prepojením rôznych malých zdrojov elektriny tak vzniká „virtálna“ veľká elektráreň, ktorá má kapacitu malej jadrovej elektrárne a tým aj silnejšie postavenie na trhu.

Do konceptu virtuálnych elektrární (virtual power plants) vkladá Nemecko veľké nádeje v dlhodobých plánoch budúcnosti energetiky krajiny.

Prečítajte si tiež
Košice na mape RWE Go & See Tour 2015
Jeden z najlukratívnejších elektromobilov na trhu, Tesla Model S, zavítal na východ Slovenska.

Súčasné virtuálne elektrárne už prenášajú na energetických trhoch elektrinu zo softvérovo previazaných zariadení na výrobu energie. Doposiaľ však neexistuje nákladovo efektívne riešenie, ktoré bude vo veľkom integrovať výrobcov, spotrebiteľov a skladovacie jednotky.

Siemens a RWE chcú riešiť tento problém s projektom RWE Smartpool, v rámci ktorého chcú vybudovať softvérové IT riešenie ďalšej generácie pre pripojenie veľkého počtu distribuovaných zdrojov energie.

Obaja partneri tak chcú rozšíriť doterajšiu spoluprácu z ostatných rokov, ktorej cieľom je vyvolanie záujmu o projekt RWE Smartpool medzi novými účastníkmi trhu, ako sú verejné služby a prevádzkovatelia sietí, a presvedčiť ich, aby využívali túto novú platformu.

V rámci projektu RWE Smartpool bude RWE využívať technológiu Siemens na vybudovanie systému, ktorý umožní pripojiť veľký počet distribuovaných zdrojov energie do IT systému takým spôsobom, ktorý je vhodný pre masové využitie a zvládne nápor viacerých klientov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X