Efleet konferencia elektromobily
VSE
Belimo

Rozhovor. Bukové brikety sa na Slovensku takmer nevyrábajú, sme závislí na dovoze

Dotácie na výmenu kotlov sú dobrý nápad, domácnosti by inak len kvôli ovzdušiu zastarané kotly na tuhé palivo nemenili. V druhej časti rozhovoru aj o týchto témach rozpráva vedúca nákupu a distribúcie jedného z najväčších predajcov drevných palív na Slovensku.

Rozhovor. Pelety a brikety sú najlacnejšie v lete, rozdiel býva aj 20 eur na tonu

Foto: Fotolia

Odkiaľ pochádzajú pelety a brikety na slovenskom trhu? Kedy sa drevné palivá oplatí nakúpiť aj do zásoby? Sú dotácie na výmenu kotlov na Slovensku dobrý nápad? V rozhovore odpovedá Jarmila Hánová zo spoločnosti EkoEnergia.

priemyselné pelety

O slovenskom peletovom trhu a cenách peliet sme sa už s Jarmilou Hánovou raz rozprávali. Rozhovor si môžete prečítať tu.

Podľa čoho si má zákazník vybrať konkrétny druh peliet? Ako sa má zorientovať?

Obyčajne výrobcovia kotlov odporúčajú palivo, ktoré má zákazník používať. Podľa konkrétnych parametrov pelety sa aj kotol dá nastaviť tak, aby spaľovanie bolo ideálne.

Jednou z výhod, ktoré sa pri biomase zvyknú spomínať, je jej lokálny pôvod. Platí to? Odkiaľ pochádzajú brikety a pelety, ktoré sú na našom trhu?

Na Slovensku sa buková briketa takmer nevyrába, keďže sa u nás ťaží prevažne smrek, preto sme závislí na dovoze z Ukrajiny a Poľska. Vyrábajú sa u nás ale smrekové brikety, ktoré sú, dá sa povedať, lacnejšia variantu bukových. 

Ako kontrolujete pôvod drevných palív od svojich dodávateľov? Máte istotu, odkiaľ pochádzajú pelety a brikety, ktoré predávate?

Každý rok máme audit, keďže nám bol udelený PEFC certifikát. Kontrolu pôvodu dreva nechávame na našich dodávateľoch paliva. Na Slovensku je 95% lesov certifikovaných, teda kontrolovaných a naši slovenskí dodávatelia sú tiež certifikovaní PEFC alebo FSC, keďže nakupujú drevo zo slovenských lesov. Informáciu mám od nášho audítora. 

A čo pelety, ktoré sú na našom trhu z dovozu? Najviac peliet sa k nám dováža z Ukrajiny a Poľska. Ako je to s certifikáciou tam?

Aj naši ukrajinský dodávatelia majú FSC certifikáty, ale či skutočne nenakupujú „čierne“ drevo neviem zaručiť. Máme tam nášho zamestnanca, pravidelne našich dodávateľov navštevujeme, ale preniknúť do miestnych vzťahov nemáme šancu. 

VIESSMANN

Prejdime k nákladom. Dalo by sa povedať, kedy je kupovať pelety a brikety najvýhodnejšie? Existuje v cenách nejaká sezónnosť?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obmedzila zdieľanie elektriny. Je vyhláška ÚRSO v súlade s ústavou? (PRÁVNY POHĽAD)

Obmedzila zdieľanie elektriny. Je vyhláška ÚRSO v súlade s ústavou? (PRÁVNY POHĽAD)

Požiadavka ÚRSO nemá oporu v zákone o energetike ani v práve EÚ, píše Sylvia Berová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Kedy sa vodík z elektrolyzéra považuje za zelený? Rozhodujú viaceré kritériá

Kedy sa vodík z elektrolyzéra považuje za zelený? Rozhodujú viaceré kritériá

Existujú štyri základné spôsoby výroby obnoviteľného vodíka. Každá molekula z elektrolyzéra však nie je automaticky zelená.

Editoriál. Málinec je problém aj v tom, že sa nemáli štátu

Editoriál. Málinec je problém aj v tom, že sa nemáli štátu

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v marcovom vydaní štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 01-03/2025 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X